Lustrumboek 'The 5th Element" Communicatiesegment Het communicatiesegment tenslotte draagt zorg voor de communicatie tussen de d iverse onderdelen van het systeem. Services Evenals als bij GPS en GLONASS ligt het in de bedoeling de gebruiker verschillende mogelijkheden te bieden. Er wordt echter geen onderscheid gemaakt tussen civiele en militaire gebruikers, maar tussen betalende en niet betalende gebruikers. Het voorstel is om drie verschillende service niveaus te bieden, te weten: OAS - Open Access Service Dit is vergelijkbaar met het huidige GPS voor civiel gebruik, en zal voornamelijk gebruikt worden voor toepassingen waarbij geen hoge eisen aan de nauwkeurigheid en integriteit gesteld worden. Deze service zal gratis toegankelijk zijn. CAS! - Controlled Access Service Number 1 Deze service is bedoeld voor commerciële en professionele toepassingen, waarbij hogere eisen aan nauwkeurigheid en betrouwbaarheid gesteld worden. Voor deze service zal door de gebruiker betaald moeten worden, maar er zal dan ook het een of ander geregeld worden ten aanzien van aansprakelijkheid in geval van problemen met het systeem. CAS2 - Controlled Access Service Number 2 Een service bedoeld voor de zogenaamde "safety-of-life" toepassingen, alsmede eventuele andere kritische toepassingen waarbij de bruikbaarheid van het systeem absoluut gegarandeerd moet worden. Het is dus voor de gebruiker mogelijk om te kiezen, dit in teaenstellinq tot de situatie bij GPS en GLONASS. Frequentie keuze Een belangrijke keuze, met name voor hoogprecieze geodetische toepassingen, betreft de te gebruiken frequenties, zowel het aantal als de ligging van de frequenties. Ook dit is een gebied waar het laatste woord nog niet over gesproken is. De eerste voorstellen voor frequenties gingen veelal uit van een drietal frequenties, waarbij er doorgaans twee zeer dicht bij elkaar gekozen worden. De reden hiervoor was dat het schatten van de fase-meerduidigheden dan eenvoudiger zou zijn, aangezien men door het van elkaar aftrekken van deze twee dichtst bij elkaar gelegen frequenties een soort "super widelane" zou verkrijgen. In de meer recentere voorstellen lijkt er overigens veel minder aandacht te zijn voor hoogprecieze toepassingen, waarbij fasewaarnemingen gebruikt worden. Men lijkt zich te concentreren op navigatietoepassingen waarbij codewaarnemingen voldoende zijn. In de meest recente publicatie [1] welke beschikbaar is tijdens het schrijven van deze bijdrage worden voor het kiezen van de frequenties de onderstaande mogelijkheden genoemd: Gebruik maken van de El (1 587-1591 MHz) en E2 (1559-1 563MHz) sub banden. El zou gebruikt moeten worden voor de CAS2 service, terwijl de E2 gebruikt zou moeten worden voor alle services (OAS, CAS1 en CAS2). Gebruik maken van een frequentieband tussen de 1 151 en 1215 MHz, alsmede van E6 (1260-1300 MHz). Gebruik maken van een gedeelte van het spectrum tussen 1151 en 1215 MHZ, maar niet de toekomstige GPS L5 (tussen 1 1 64 en 1 1 88 MHz), voor een gecodeerd signaal wat deel uitmaakt van de CAS2 service. Een deel van de E6 band ((1 260-1 300 MHz) zou gebruikt kunnen worden voor een CAS1 en eventueel ook CAS2 signaal. Dit zou uitgebreid kunnen worden tot de E4 band (1254-1260 MHz), welke al toegewezen is aan Galileo. 152

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 163