The 4th Element: Vuur recente ontwikkelingen van het vakgebied. Als verleden en heden door aarde, Lustrumboek 'The 5th Element" Vuur is verreweg het spectaculairste element: aarde verstuift, water kabbelt en lucht zorgt voor een briesje. Vuur daarentegen wakkert aan, vuur verslindt en vuur is verzengend. Aarde en water waren historisch gezien de gebieden waar de geodeet zich in zijn element voelde. Het element lucht is het toneel voor de meest water en lucht zijn afgedekt, moet het element vuur kenmerkend gaan worden voor de toekomst. Geodesie moet als een uitslaande brand om zich neen grijpen. De geodesie kan zich verder ontwikkelen tot multidisciplinair vakgebied en meer aandacht opeisen. Geodesie wordt spectaculairder, geodesie wordt vuurwerk! In dit deel bijten prof. De Jong en de heren Groot Nibbelink en De Wolff het spits af met een artikel over de snelle ontwikkelingen op het gebied van geo- informatievoorziening en grondbeleid. In het artikel "Ontwikkelingen in juridisch en bestuurlijk kader geo-informatievoorziening en grondbeleid" geven de auteurs zelf aan dat op dit vakgebied vurige discussies gevoerd, het vuurtje aardig is aangewakkerd en de vlammen zo af en toe de pan uit slaan. Waar op geo-informatiegebied de vlammen spreekwoordelijk de pan uit slaan, zo spuwen vulkanen letterlijk vuur. In het tweede artikel beschrijven de auteurs Usai en Hanssen de mogelijkheden om met behulp van SAR Interferometrie bodembewegingen te monitoren in vulkanisch gebied rond Napels. In het artikel "SAR Interferometrie voor het bepalen van hoogten en hoogteveranderingen" wordt ingegaan op zowel SAR Interferometrie zelf als op de toepassingen op het gebied rond Napels. Het derde artikel gaat over Virtual Reality bij 3D-GIS, dat binnen GIS hetzelfde is als vuur binnen de elementen: spectaculair, populair en overweldigend. De auteurs Verbree, Van Maren en Germs beschrijven de ontwikkeling van Karma, een 3D- GIS Virtual Realitysysteem, waar de sectie GIS-technologie actief betrokken bij is geweest. Het laatste artikel heeft weer relaties met natuurkrachten. Paul de Jonge beschrijft hoe aardbevingen gemonitord kunnen worden met behulp van permanente netwerken van GPS-stations. In zijn artikel "Bepaling van aarakorstdeformatie in Californië met behulp van permanente GPS netwerken" komt aan de orde hoe permanente netwerken, die in afmetingen de Nederlandse netwerken belachelijk doen lijken, veel waardevolle gegevens opleveren. 160

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 170