Ontwikkelingen in juridisch en bestuurlijk kader geo- informatievoorziening en grondbeleid Inleiding De geo-informatievoorziening Algemeen Vuur ir. J.B. Groot Nibbelink1, prof. mr. J. de Jong2 en ir. H.W. de Wolff1 In de afgelopen lustrumperiode hebben zowel de geo-informatievoorziening als het grondbeleid een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Aangezien met name ten aanzien van het grondbeleid vurige discussies worden gevoerd, is het vuurtje aardig aangewakkerd en slaan de vlammen zo af en toe de pan uit. Dit overzichtsartikel gaat eerst in op de ontwikkelingen in de geo- informatievoorziening. Met name rondom de beschikbaarheid van geo-informatie en het vormgeven van een nationale geo-informatie-infrastructuur is er veel gebeurd. Vervolgens worden de ontwikkelingen in het grondbeleid ten aanzien van het stedelijk gebied geschetst. Wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de perikelen rond de Wet Voorkeursrecht Gemeenten nemen daarbij een vooraanstaande rol in. Tenslotte spreken we over de ontwikkelingen in het grondbeleid in het landelijk gebied en de technologische ontwikkelingen die deze teweeg gebracht hebben. Herijking van het landinrichtingsinstrumentarium is een belangrijk item, waarbij de verbreding naar stad-land thema's niet onbesproken blijft. Kortom, er is veel gebeurd in de afgelopen vijf jaar en de verwachting is dat de ontwikkelingen als een snellopend vuurtje de toekomst in zullen gaan. Uitwisseling en beschikbaarheid van geo-informatie is in de afgelopen lustrumperiode een belangwekkend thema geweest binnen het vakgebied van de geo-informatievoorziening. En dit zal de eerstkomende jaren ook zeker zo blijven, omdat het alles te maken heeft met de voortschrijdende stormachtige ontwikkelingen op het gebied van de informatie- en communicatietechnologie. Vooral de opkomst van internet- en netwerktechnologie en de mogelijkheid digitale gegevens on-line uit verschillende databestanden te combineren en te gebruiken, hebben het debat over de beschikbaarheid van geo-informatie voor de markt en particulieren en de inrichting van een nationale (en internationale) geo-informatie- infrastructuur in een stroomversnelling gebracht. In het algemeen wordt nu ook niet meer gesproken van vastgoedinformatie maar van geo-informatie, om daarmee aan te geven dat niet alleen het gebruik van grootschalige informatie voor het vakgebied van belang is, maar ook de midden tot kleinschalige informatie. Geo-informatie onderscheidt zich daarmee nog slechts van andere informatie door de relatie met het aardoppervlak, hoe vluchtig deze ook mag zijn door toepassing van temporele componenten, in bijvoorbeeld navigatiesystemen. De maatschappelijk aandacht voor geo-databestanden is de laatste jaren gegroeid. De meeste van deze databestanden bevinden zich nu nog in handen van de overheid. De belangrijkste instellingen zijn in dit verband het Kadaster, de 1 Johan Groot Nibbelink en Herman de Wolft zijn verbonden aan de sectie Geo-informatie en Grondbeleid, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft 2 Jitske de Jong is als hoogleraar verbonden aan de sectie Geo-informatie en Grondbeleid, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft 161

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 171