vastgoedinformatie. Lustrumboek "The 5th Element" Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst van (nu nog) Defensie. Daarnaast zijn vooral de gemeenten van belang als producenten van geo-informatie. Het bedrijfsleven speelt een steeds belangrijker rol bij de totstandkoming en verrijking van deze bestanden. Oorzaak hiervan is dat veel geo-databestanden zich lenen voor commerciële toepassingen, vooral in de marketing van producten en bedrijven. Zo kennen veel consumentenprofielen een geo-component en wordt bij de beslissingen omtrent de locatie van bedrijven soms gebruik gemaakt van GIS-systemen met demografische en infrastructurele gegevens. Bedrijven die zich bezighouden met geo-informatie kunnen zich nu ook aansluiten bij het bedrijvenplatform van de Ravi, overlegorgaan voor In dit onderdeel wordt allereerst ingegaan op een aantal beleidsinitiatieven van de overheid om de beschikbaarheid van geo-informatie voor bedrijven en particulieren te bevorderen. Vervolgens komen een aantal aspecten van de nationale geo-informatie infrastructuur aan bod. Tenslotte worden enkele hoofdlijnen aangeven van de nieuwe wetgeving ter bescherming van persoonsgegevens en van onrechtmatig gebruik van gegevens. In de afgelopen jaren is op al deze onderdelen van de geo-informatievoorziening onderzoek verricht door de Sectie Geo-informatie en Grondbeleid (GiGb). Enkele voorbeelden daarvan worden aan het eind van deze bijdrage vermeld. Digitale aanlevering van notarile akten. Door de Notaris aan het Kadaster ter inschrijving in de openbare registers. Hieraan zijn diverse publicaties besteed. Met de toenemende mogelijkheden van internet en internettechnologie is elektronische aanlevering van documenten in principe mogelijk. Daarvoor dienen echter nog wel allerlei juridische en technologische problemen te worden overwonnen. Zo dient onder andere aandacht te worden gegeven aan de identificatie van de notaris en de itegriteit van het verzonden document, alsmede aan de werkbaarheid van een combinatie van papieren en digitale openbare registers. Beschikbaarheid van geo-informatie Een belangrijke doelstelling van het paarse kabinet is de overheids informatievoorziening binnen de overheid zelf te verbeteren, de bestanden in handen van de overheid meer toegankelijk te maken voor bedrijven en particulieren en oneerlijke concurrentie van overheidsorganisaties op de commerciële markt voor databestanden tegen te gaan. Diverse ministeries hebben daarover in de afgelopen jaren nota's doen verschijnen. Belangrijk is de Nota naar toegankelijkheid van overheidinformatie (1997) van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) geweest, afkomstig van het coördinerend ministerie voor de informatievoorziening van de rijksdienst. Deze nota borduurde voor de overheidsinformatiesector voort op de Nota Cohen inzake marktwerking en deregulering, eerder dat jaar uitaebracht door Economische Zaken (EZ). Het Kabinetsstandpunt omtrent een kaderstelling voor het gebruik van publieke gegevensbestanden (1998) heeft vervolgens na gedegen onderzoek onder verschillende databestanden de beide nota's geoperationaliseerd. Afgezien van de wettelijke randvoorwaarden die de openbaarheid van bestanden beïnvloeden (onder andere de bescherming van de persoonlijke levenssfeer), moet volgens de regering de non-discriminatoire verstrekking van gegevens uit publieke bestanden voorop staan; een en ander betekent uniforme prijsstelling en voorwaarden richting markt. Zoveel mogelijk ruwe bestanden moeten de markt bereiken teneinde de ontwikkeling van nieuwe informatieproducten en -diensten 162

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 172