Vuur en aldus de economische groei te bevorderen. De doelbinding van gegevensbestanden bij de overheid wordt daarom sterk benadrukt: koppeling van de bestanden met andere bestanden binnen de organisatie of daarbuiten is alleen toegestaan voor zover verenigbaar met de publieke taak. Alleen indien de markt niet zelf in bepaalde informatie voorziet, die wel van groot maatschappelijk belang wordt geacht, kan toestemming worden gegeven om bewerkingslagen uit te voeren om bestanden geschikt te maken voor de markt. De evaluatie van de verzelfstandiging van het Kadaster in hetzelfde jaar stond sterk in het licht van dit kabinetsstandpunt: het breed toegankelijk maken van kadastergegevens voor de markt wordt een wettelijke taak van deze Dienst. Heikel punt in deze beleidsnota's bleef de kwestie van de prijs die voor de gegevens maa worden gevraagd. Jarenlang gold immers binnen de overheid het profijtbeginsel, waardoor burgers reële bedragen moesten betalen voor diensten van de overheid. Wordt echter aangenomen dat op het verstrekken van gegevens de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) van toepassing is, dan zal als tegenprestatie ook slechts een bedrag ter hoogte van de verstrekkingskosten mogen worden gevraagd. Ook hierin heeft het kabinet een standpunt ingenomen in de dit jaar verschenen Beleidslijn naar optimale beschikbaarheid van overheidsinformatie. Met uitzondering van de wettelijk geregelde registraties zoals bijvoorbeeld de automatische kadastrale registratie (AKR) en de Gemeentelijke Basisadministratie (GBA) kunnen overheidsorganisaties bij gegevensverstrekking nog slechts verstrekkingskosten in rekening brengen. In dit verband dient ook het speciaal op de burger gerichte initiatief van het gemeentelijk vastgoedloket 2000 genoemd te worden. Dit concept voorziet in de mogelijkheid dat een burger bij een reëel of virtueel loket op lokaal niveau alle informatie betreffende onroerende zaken kan verkrijgen en daarvoor zich niet meer hoeft te richten tot verschillende loketten bij verscheidene overheden. De nationale geo-informatie-infrastructuur In de structuurschets vastgoedinformatie van Staatssecretaris Heerma (1 992) werd reeds een aanzet geschetst voor een nationale infrastructuur op dit gebied. Uitgegaan werd van vier kernbestanden van administratieve gegevens met bijbehorende identificator (nummer), betreffende personen, niet natuurlijke personen, percelen en gebouwen, die onderling gerelateerd zouden moeten worden en gecompleteerd met een geografisch kernbestand van 110.000. Dit idee wordt binnen de sector nog steeds als essentieel omarmd. Veel is intussen ook gerealiseerd. Zo kreeg reeds in 1 992 de AKR een wettelijke basis, is er een wettelijk geregeld digitaal basisbestand ontstaan voor persoonsgegevens (GBA 1994), en kreeg het digitale Handelsregister een wettelijke basis (1996). Niet werd gerealiseerd een gebouwenregistratie die onder de verantwoordelijkheid van de gemeenten tot stand moest komen. Het grootste probleem vormt daarbij het aangrijpingspunt van de registratie (wat wordt er geregistreerd) en het grote aantal (zelfstandige) gemeenten dat daarbij betrokken is. Ook de realisatie - maar vooral de noodzakelijke bijhouding - van het geografisch kernbestand stuitte op problemen. Wel werden er belangrijke andere initiatieven genomen die resultaat hadden. Zo kwam in een netwerkachtige organisatievorm waarin private bedrijven, nutsbedrijven, het Kadaster en gemeenten participeerden toch een landelijk dekkend grootschalig basisbestand, de GBKN, tot stand. Een bijdrage aan de infrastructuur werd ook geleverd door de vorming van een nationaal clearinghouse geo-informatie (NCGI) op initiatief van de Ravi, ook al blijkt dit nog moeilijk op eigen benen te kunnen staan. Grote voortgang werd de afgelopen jaren geboekt in het al sedert eind jaren tachtig lopende VROM-project (Volkhuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) van de registratie van publiekrechtelijke beperkingen op onroerende 163

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 173