Lustrumboek "The 5th Element" Scenario's voor gemeentelijke geo-informatievoorziening. Ook op concreet gemeentelijk niveau werd onderzoek gedaan naar de verbetering van de geo-informatievoorziening. Daartoe wordt op basis van door sectie ontwikkelde instrumenten de situatie binnen de gemeente vastgesteld en geanalyseerd. Uitgaande van deze situatie is een aantal scenario's ontwikkeld op basis waarvan het gemeentelijke ambitieniveau ten aanzien van de geo-informatievoorziening bepaald kan worden. Dit kan variëren van handhaven van het huidige niveau waarbij de nadruk ligt op lokale beheersing (eenvoudige koppelingen) via een fase van infrastructuur ontwikkeling tot een fase van integratie (GIS-toepassingen voor bestuurlijke informatie). zaken. Door de moderne netwerktechnologie ziet het er nu naar uit dat binnen afzienbare tijd een wettelijk geregeld stelsel wordt ontwikkeld, waarin gemeentelijke beperkingen op vastgoed, zoals bijvoorbeeld een baatbelasting, in een gemeentelijk geautomatiseerd stelsel worden geregistreerd, welke registratie rechtstreeks gekoppeld is aan de AKR, waarin door het Kadaster tevens beperkingen van Rijk, Provincie en waterschappen worden opgenomen. In één informatievraag kan de burger dan alle gegevens met betrekking tot een perceel opvragen. Het gemeentelijk vastgoedloket 2000 zal met de realisatie van dit registratiestelsel zeer worden verrijkt. Tenslotte dient in dit verband het concept van de authentieke registraties te worden genoemd. Dit concept is recent ontwikkeld in het kader van het BZK Programma Stroomlijning Basisgegevens, dat eveneens de verbetering van de interne en externe Gemeentelijke geo-informatievoorziening en regelgeving. In de lustrumperiode is er een promotieonderzoek gedaan naar de bestuurlijke juridische grondslag van de gemeentelijke geo- informatievoorziening: welke bestuurlijk-juridische knelpunten voor de ontwikkeling van een integrale geo-informatievoorziening binnen een gemeente vloeien voort uit de daarop betrekking hebbende bestaande wettelijke regelingen. Hiernaar werd zowel theoretisch als empirisch onderzoek gedaan. In de aangedragen oplossingsrichting staat centraal de systematische ontsluiting van de grote hoeveelheden vastgoedgegevens bij de gemeenten door regelgeving gericht op: eenduidige definities van een aantal vastgoedobjecten; unieke identificatiegegevens voor de aanduiding van deze vastgoedobjecten; onderlinge relateerbaarheid van de verschillende objecten; ontsluiting van de aan de gegevens ten grondslag liggende documenten. informatievoorziening bij de overheid tot doel heeft. Met subsidie van het Actieprogramma elektronische overheid wordt nu geprobeerd tot een samenhangende landelijk dekkende gemeentelijke gebouwenregistratie te komen en een geografisch kernbestand 110.000 te ontwikkelen. Het concept van de authentieke registratie verwijst daarbij naar een wettelijk geregelde registratie die als unieke bron geldt voor de daarin opgenomen gegevens. Meervoudig gebruik van deze registraties staat daarbij voorop. Het concept sluit aan bij de binnen de geo-informatiesector reeds ontwikkelde basisregistraties. Vooral de realisatie van 164

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 174