Grondbeleid in het stedelijk gebied Inleiding Vuur een gemeentelijke gebouwenregistratie zou tezamen met de registratie van publiekrechtelijke beperkingen op vastgoed een grote impuls geven aan het belang van geo-informatievoorziening voor beleid en uitvoering op lokaal, maar ook op nationaal niveau. Vele gemeenten hebben thans nog grote moeite om tot een samenhangende (geo-)informatie-infrastructuur te komen. Randvoorwaardelijke wetgeving In 1 999 trad als gevolg van Europese regelgeving de Databankenwet in werking. Deze wet moet worden beschouwd als een belangrijke stap voorwaarts in de bescherming van gegevens opgenomen in databanken en moet worden gezien als een aanvulling op de intellectuele eigendomsbescherming van de Auteurswet. De Auteurswet beschermt de maker van een gegevensbestand tegen onrechtmatig gebruik daarvan door derden, mits voldaan is aan het oorspronkelijkheidsvereiste: het te beschermen bestand moet een eigen karakter hebben en daaruit moet de persoonlijke visie van de maker blijken. Vele databanken - ook van geo-data - voldoen niet aan dat vereiste omdat ze uitsluitend feitelijke gegevens bevatten. Inspanning en investerinaen worden onder die wet niet beloond. De Databankenwet brengt voor aeze situatie een oplossing. De wet geeft de producent van een databank het uitsluitende recht om toestemming te verlenen of te weigeren voor het opvragen of hergebruiken van (een deel van) de databank. Hierdoor is een wettelijke basis gelegd voor het vragen van een vergoeding voor het gebruik en het tegengaan van onrechtmatig georuik. Een andere belangrijke wijziging in de wetgeving met betrekking tot geautomatiseerde gegevensverwerking wordt voor het einde van dit jaar verwacht. De Wet Persoonsregistraties (WPR) zal dan vervangen worden door de Wet Bescherming Persoonsgegevens (WBP), eveneens als gevolg van Europese regelgeving. De WBP zal een belangrijke wijziging geven in de systematiek van bescherming van persoonsgegevens. De wet strekt zich uit tot elk gebruik ("verwerking") van persoonsgegevens, vanaf de verzameling van een gegeven tot aan de vernietiging en het gehele scala van handelingen daartussen. Zodra hiervan sprake is, is de wet van toepassing. De wet gaat voorts uit van een strikte doelbinding van de gegevensverwerking en verwerking uitsluitend op in de wet aangegeven gronden. Behalve melding aan het toezichthoudend orgaan, moet ook informatie over de gegevensverwerking worden verstrekt aan de betrokken personen. Deze hebben ook een correctierecht ten aanzien van de hen betreffende gegevens en zelfs een recht van verzet tegen de gegevensverwerking. De wet zal van grote invloed zijn op het gebruik van geo-data. Immers - anders dan nog wel in de geo-informatiesector wordt gedacht - moeten vastgoedgegevens vaak worden aangemerkt als persoonsgegevens. De geodeet die werkzaam is op het terrein van de stadsinrichting heeft veel te maken met de onroerend-goedmarkt. De partijen op deze markt spelen immers een belangrijke rol bij de uitvoering van plannen. Het gaat dan zowel om bestaande eigenaren en gebruikers, als om intermediairs als projectontwikkelaars en om potentiële gebruikers. De afgelopen vijf jaar is er op de onroerend-goedmarkt het nodige veranderd. Misschien wel ae belangrijkste ontwikkeling is die op de huizenmarkt. De verkoopprijzen op deze markt zijn de laatste jaren explosief gestegen. Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen; met name de lage rentestand en het gunstig economisch perspectief, waardoor particulieren een groot bedrag kunnen financieren, gekoppeld aan een het aanbod overtreffende vraag leggen hierbij veel gewicht in de schaal. Deze ontwikkelingen hebben ook direct gevolgen voor 165

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 175