Lustrumboek "The 5th Element" het grondbeleid. Door de hogere woningprijzen stijgt de residuele grondwaarde. Omdat de verwervingsprijs als regel lager is dan deze residuele grondwaarde, kunnen projecten sneller rendabel kunnen worden uitgevoerd. Ook bij herinrichtingsprojecten neemt de financiële ruimte in de grondexploitatie toe. De noodzaak voor overheidsbijdragen neemt daarom ook af, zeker gegeven het feit dat een steeds groter deel van de nieuwe woningvoorraad gerealiseerd wordt in die sectoren van de woningmarkt waar de bovengenoemde marktwerking direct voelbaar is. Soms kan zelfs aanzienlijk verdiend worden. Marktpartijen spelen een steeds grotere rol, ook in de grondexploitatie. Door het innemen van posities kan de bouwproductie worden veiliggesteld, de financiële risico's zijn beperkt (zeker gegeven de hiervoor geschetste ontwikkelingen) en er kan optimaal geprofiteerd worden van de hoge verkoopprijzen van vastgoed. Soms stimuleren overheden dat marktpartijen meedoen. Door deze nieuwe marktsituatie zijn de mogelijkheden die de overheid heeft om te sturen, aanzienlijk afgenomen. Doordat actief grondbeleid minder vaak tot de mogelijkheden behoort, kan minder vaak vanuit een privaatrechtelijke eigendomspositie gestuurd worden. Door de verminderde overheidsbijdragen, zijn de mogelijkheden om te sturen met financiële middelen ook afgenomen. En tenslotte betekent ook de afname van door woningbouwcorporaties te realiseren woningen in de sociale sector een indirecte afname van de overheidsinvloed. Genoemde ontwikkelingen vragen daarom een herijking van het overheidsinstrumentarium en een andere inzet hiervan. Overzicht veranderingen De tweede helft van de jaren negentig hebben, voor wat betreft het juridisch en bestuurlijk kader voor stadsinricnting op rijksniveau, in het teken gestaan van enerzijds uitvoering en anderzijds herbezinning op een aantal uitgangspunten. Voor wat betreft de ontwikkelingen rond uitbreidingslocaties zijn de uitvoering van het VINEX-beleid (Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra), de actualisatie van de VINEX (VINAC) en de totstandkoming van de Vijfde Nota over de ruimtelijke ordening van belang. Voor het binnenstedelijk gebied is de Nota Stedelijke vernieuwing relevant, alsmede een aantal specifieke projecten (zoals het Stad en Milieuproject, het programma Stimulering Intensief Ruimtegebruik en de aanwijzing van nieuwe sleutelprojecten). Op het terrein van het instrumentarium zijn in de eerste plaats de ontwikkelingen rond de Wet op de Ruimtelijke Ordening van grote invloed. Voor wat betreft het grondbeleidsinstrumentarium zijn relevante veranderingen opgetreden in de Wet voorkeursrecht gemeenten en de onteigeningswet, en loopt er nog steeds een discussie rond verbetering van het kostenverhaal. Ook op het terrein van het subsidie-instrumentarium hebben belangrijke ontwikkelingen plaatsgevonden, met name in de subsidiemethodiek. De bij de VINEX-uitvoeringsconvenanten gekozen weg, vindt nu navolging in het stedelijke vernieuwingsbeleid. Tenslotte zijn de ontwikkelingen rond de bestuurlijke organisatie van belang. Hierna wordt op deze veranderingen nader ingegaan. Ontwikkelingen in rijksbeleid rond uitbreidingslocaties Begin jaren negentig is de VINEX tot stand gekomen. In het verlengde van de VINEX zijn in diverse regio's uitvoeringsconvenanten gesloten tussen rijk, betrokken provincie, regio en betrokken bouwgemeenten. Op basis van deze uitvoeringsconvenanten is gestart met de realisatie van een groot aantal VINEX- locaties. De realisatie gaat financieel voorspoedig, mede door de gunstige woningmarktsituatie. Wel is de productie later dan beoogd op aana gekomen. De looptijd van de VINEX-contracten is van 1 995 tot 2005; in de afgelopen vijf jaar is gewerkt aan de actualisering van de afspraken. Deze liggen in de lijn met de eerder gemaakte afspraken. Min of meer parallel daaraan zijn ook de eerste stappen gezet op weg naar een Vijfde Nota op de Ruimtelijke Ordening (VIJNO); 166

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 176