Lustrumboek 'The 5th Element" plankader, maar in projectkader worden genomen. Er wordt dan ook veelvuldig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om anticiperend op een nieuw bestemmingsplan een project dat in strijd is met het bestemmingsplan toch te laten doorgaan. In de afgelopen vijf jaar is gewerkt aan een wettelijke regeling om deze ontsnappingsroute voortaan een normale route te maken, die vervolgens wel van een betere ruimtelijke onderbouwing moet worden voorzien. Deze nieuwe wettelijke regeling vooreen zelfstandige projectprocedure is april 2000 in werking getreden. Een tweede aandachtspunt is projectbesluitvorming door hogere overheden. Probleem is dat binnen het stelsel van de WRO afstemming met de gemeentelijke ruimtelijke ordeningsbesluitvorming nogal eens problemen oplevert. Na de afstemmingsregelingen op onderdelen (onder andere Tracéwet in 1 994) wordt nu gewerkt aan algemenere afstemmingsregelingen (bijvoorbeeld een rijks projecten procedure). Wijziging Wet voorkeursrecht gemeenten Belangrijkste ontwikkeling in de wetgeving op het terrein van het grondbeleid was ongetwijfeld de wijziging van de Wet voorkeursrecht gemeenten in 1996. Was tot die datum vestiging van een voorkeursrecht slechts mogelijk voor stadsvernieuwingsgebieden, sinds 1996 kan het voorkeursrecht op uitbreidingslocaties gevestigd worden. Het voorkeursrecht blijkt in de praktijk een grote rol te spelen: veel gemeenten (33%) zijn inmiddels voor een of meerdere locaties tot vestiging overgegaan. Marktpartijen zoeken naar manieren om onder het voorkeursrecht uit te kunnen komen. Vroegtijdig aankopen, maar ook bepaalde vormen van gedeeltelijke economische eigendomsoverdracht annex samenwerkingsconstructies met de bestaande grondeigenaren lijken mogelijkheden te bieden. Toch lijkt de positie van de gemeenten in veel gevallen versterkt te kunnen worden door vestiging van een voorkeursrecht. De patstelling rond de grondexploitatieheffing Een verbetering van de wettelijke regeling voor afdwingbaar kostenverhaal staat al langere tijd op de rol. In de afgelopen vijf jaar is een wetsvoorstel voorbereid Wijziging Wet voorkeursrecht gemeenten. De afdeling Geodesie is nauw betrokken geweest bij deze wetswijziging. Nadat in 1994 een onderzoek is afgerond ter voorbereiding van de wetswijziging, heeft de sectie Geo-informatie en Grondbeleid ook de eerste en tweede fase van het evaluatieonderzoek in opdracht van de Rijksplanologische Dienst van het ministerie van VROM uitgevoerd. Naast onderzoek naar de vormgeving van het voorkeursrecht in Nederland, is ook het voorkeursrecht buiten Nederland onderwerp van studie geweest. In het kader hiervan is een IAESTE student (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) uit Duitsland ingeschakeld om het Nederlandse systeem met het Duitse te vergelijken. door het ministerie voor de invoering van een zogenaamde grondexploitatieheffing. Dit wetsvoorstel is echter, na een negatief advies van de Raad van State, teruggetrokken. Een aangepast voorstel is nog niet gemaakt, al wordt er in het kader van het interdepartementale beleidsonderzoek over grondbeleid wel opnieuw gezocht naar een mogelijkheid tot verbetering van het kostenverhaal. Een vorm van een exploitatievergunning, door voormalig Geodesie-hoogleraar onroerend-goedrecnt De Haan begin 2000 in een artikel in het Nederlands juristenblad naar voren gebracht, lijkt daarbij kansrijk. Naast verbetering van het kostenverhaal is onderwerp van discussie of een vorm 168

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 178