Lustrumboek "The 5th Element" Al deze ontwikkelingen hebben hun neerslag op de inrichtingsvraagstukken in het landelijk aebied. Nadat de ontwikkelingen zijn vertaald in ruimtelijke plannen, waarin na afweging van belangen de bestemming wordt vastgelegd, komt de vraag naar boven of de beschikkingsmacht over de grond bij de juiste (rechts)persoon ligt - kan hij de bestemming realiseren? - en zo niet, hoe de beschikking over de grond dan verkregen kan worden, zo dat de met de bestemming samenhangende inrichting gerealiseerd kan worden. De geodeet houdt zich met deze zogenoemde bescnikkingsplanologie bezig. Daarbij kijkt hij naar de toereikendheid van het instrumentarium en maakt plannen op basis waarvan dit instrumentarium kan worden ingezet. Binnen de sectie Geo-informatie en Grondbeleid wordt het instrumentarium geanalyseerd en verder ontwikkeld. Ontwikkelingen in het rijksbeleid In het landbouwbeleid is een kentering merkbaar. Na jaren van productie voor de internationale markt, is er in de nota's die het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij laat verschijnen, steeds meer sprake van een tweedeling van de agrarische markt waarbij de keuze gemaakt moet worden tussen enerzijds de productie voor de wereldmarkt en anderzijds productie voor de eigen omgeving. Dit is zowel terug te vinden in de LNV-beleidsnota Kracht en Kwaliteit, als in de VROM-voorstudie voor de Vijfde Nota "Visie Landelijk Gebied". Productie voor de wereldmarkt houdt een verdergaande specialisatie en schaalvergroting in. Hierbij rijst de vraag wanneer we tegen de grenzen aanlopen van de maat van het Nederlandse cultuurlandschap en we verdere schaalvergroting maatschappelijk onacceptabel vinden. Daarnaast speelt ook de steeds verder gaande terugdringing van het mestoverschot. Productie voor de eigen omgeving houdt een verbreding van activiteiten in. Deze productie hoeft immers niet alleen voedselproductie te zijn, maar kan ook natuurproductie inhouden, recreatie, educatie, enzovoort. Steeds vaker duiken streekeigen producten op die op de lokale markt worden afgezet. In dit verband wordt de term "stadslandbouw" gebruikt. Centraal in het rijksbeleid voor het landelijk gebied staat nog steeds de realisering van de Ecologische Hoofdstructuur. Hoewel in de afgelopen vijf jaar aanzienlijk aan deze EHS is gewerkt, wijst de Natuurbalans '99 uit dat de uitvoering vertraging oploopt. Belangrijkste oorzaak hiervan zijn de stijgende grondprijzen, waardoor Thema stad-land In april 1999 is er een POLIS-expertmeeting gehouden over de mogelijkheden van het landinrichtingsinstrumentarium voor de inrichting van stadsrandgebieden. Naar aanleiding hiervan hebben de inleiders ook een artikel geschreven in het tijdschrift Geodesia. In de zomer van 1 999 is er een promotieonderzoek gestart naar de vraag of, en zo ja in hoeverre, het instrument herverkaveling een bijdrage kan leveren aan de inrichting van de stadsrandzone. Daarbij wordt een vergelijk gemaakt tussen het instrument herverkaveling en mogelijke andere instrumenten en wordt gekeken naar de mogelijkheden van synergie tussen land- en stadsinrichtingsinstrumenten. Het is onder meer de doelstelling van het onderzoek om te komen tot verbetering van het herverkavelingsinstrument, toegesneden op de verbreding naar het stad-land thema, zoals de herijking landinrichting aat voorstaat. de EHS duurder wordt dan begroot. Er wordt daarom gestudeerd op wijzigingen van de instrumentatie van het grondbeleid om de EHS realiseerbaar te houden. De Raad voor het Landelijk gebied heeft daartoe een breed scala aan mogelijkheden geschetst. Daarnaast is de wea ingeslagen van particulier natuurbeheer, waarbij verwerving van grond voorde Ecologische Hoofdstructuur 170

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 180