Het volgende lustrum Lustrumboek "The 5th Element" Ontwikkelingen in de technologie De maatschappelijke ontwikkelingen in het landelijk gebied zijn ook van invloed is geweest op de bij landinrichting gebruikte technologie. Zo is in de lustrumperiode een ontwerp gemaakt van een systeem dat, ten behoeve van het maken van het plan van toedeling, automatisch kavels kan inschetsen, waarbij rekening gehouden kan worden met de waarde van bestaande kavelgrenzen voor het landschap. Hierdoor kan behoud van het landschap als objectieve maatstaf worden meegewogen bij het ontwerp van het plan van toedeling. Van het systeem is een prototype ontwikkeld, maar het systeem is (nog) niet geïmplementeerd. Het maken van een toedelingsplan, dat een nieuwe verdeling van grondeigendom (en pacht) voor een plangebied aangeeft, wordt in de praktijk ondersteund door toedelingssystemen. Deze systemen geven op basis van bepaalde randvoorwaarden en door de ontwerper gemanipuleerde invoer aan wie waar grond toegedeeld dient te krijgen. Op basis van de bestaande toedelingssystemen is in de lustrumperiode een nieuw toedelingssysteem gebouwd, Transfer, met een verbeterde functionaliteit, een verbeterd toedelingsalgoritme en vooral een verbeterde interface tussen database en gebruiker. Resteert de vraag waar de uitdagingen voor de komende lustrumperiode liggen. Op alle drie genoemde terreinen staat nogal wat te gebeuren. De nationale geo-informatieinfrastructuur zal steeds verder vorm krijgen. De spanning tussen bescherming van de privacy en de steeds makkelijker toegankelijke - en daardoor makkelijker te koppelen - geo-informatie zal groter worden. Een belangrijke vraag is hoe hier mee moet worden omgegaan. Deze vraag is aan de orde in onderzoek en wetgevingsontwikkeling, maar ook in de praktijk van bijvoorbeeld de gemeentelijke coördinator vastgoedinformatie. Hoe moet met informatievragen van derden worden omgegaan? Mogen gegevens zomaar verstrekt worden? Anderzijds liggen er ook, juist door deze mogelijkheden van koppeling, nieuwe kansen. Zo kan in het gemeentelijk beleid mogelijk een efficiëntiewinst behaald worden door het slim gebruik maken van de verschillende gegevensbronnen. Kennis van de gebruikstoepassingen is hierbij echter wel noodzakelijk. Juist voor de geodeet als multidisciplinaire geo-informatiekundige liggen hier kansen. De komende tijd zal, zeker ook voor de grondbeleid-aeodeet, een spannende tijd worden. Het al eerdergenoemde Interdepartementale beleidsonderzoek naar grondbeleid zal tot een kabinetsstandpunt over grondbeleid leiden. Verwacht kan worden dat een aantal hete hangijzers rond het grondbeleidsinstrumentarium aan bod komen, ten aanzien van zowel het stedelijk als het landelijk gebied, en dat er voorstellen worden gedaan voor verbetering van het instrumentarium. Gezien het sterk politieke karakter van veel discussies over grondbeleid, zal er noa wel veel water naar de zee moeten stromen voordat er concrete wijzigen zullen worden aangebracht. In de praktijk van het grondbeleid zal gezocht moeten worden naar werkwijzen waarbij optimaal gebruik gemaakt kan worden van de mogelijkheden die de steeds toegankelijker wordende geo-informatie biedt. Koppeling van bestanden biedt, zeker op het terrein van de analyse, nieuwe mogelijkheden. Voor het stedelijk gebied zal de nadere vormgeving van het stedelijk vernieuwingsbeleid een belangrijk aandachtspunt zijn. Het gaat dan niet alleen om de herstructureringsopgave in naoorlogse wijken. Juist ook de intensivering en daarmee optimalisatie van het ruimtegebruik in bestaand stedelijk gebied is een belangrijke opgave. Dit betekent veel voor het instrumentarium: vaak zullen coalities gezocht moeten worden tussen de betrokken gemeentelijke overheid, 172

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 182