SAR Interferometrie Vuur Een SAR beeld wordt gewoonlijk als intensiteitsbeeld getoond: hierin wordt de sterkte of intensiteit van het weerkaatste signaal als grijswaarde weergegeven, leder pixel (oftewel resolutie-element) van het beeld bevat het teruggekaatste signaal van een bepaald gebied op het oppervlakte. Ornaat radar elektromagnetische golven gebruikt, die niet alleen door een intensiteit maar ook door een fase worden gekarakteriseerd, is er in principe naast een SAR intensiteitbeeld ook een fasebeeld. Op zichzelf geeft een enkel fase beeld geen nuttige informatie, en wordt dus niet gebruikt wanneer men de "traditionele" SAR techniek gebruikt. Maar de fase informatie is de sleutel voor de toepassing van SAR voor het bepalen van terreinhoogtes en deformaties. Deze techniek wordt SAR Interferometrie genoemd. De sleutel tot de interferometrische techniek is het meten van de fase van het signaal. De radar genereert een coherent signaal, een elektromagnetische golf die een perfecte sinusaolf is, en waarvan de precieze positie in de oscillatie, dus de fase, in het door de grond weerkaatste signaal kan worden gemeten. Deze fase is direct gerelateerd aan de afstand antenne-grond-antenne dat het signaal aflegt. Als deze afstand bijvoorbeeld gelijk is aan een geheel aantal golflengtes N, dan zal de fase van het teruggekaatste signaal hetzelfde zijn als zijn fase toen het werd gezonden. Als aan de andere kant, de afstand is niet gelijk aan N, maar aan N 1 cm, dan zal het signaal twee centimeter meer moeten afleggen, en op het moment dat hij gedetecteerd is door de antenne, zal hij een faseverschuiving tonen, die proportioneel aan deze additionele afstand is. Deze verschuiving, die kan worden gemeten als het verschil tussen de fasewaarden in de twee gevallen, is direct gerelateerd aan het afstandsverschil. Wanneer dus zo'n verschil voor iedere pixel in twee beelden is berekend, worden in feite de verschillen in afstand voor het hele afgebeelde gebied in kaart gebracht. Dit soort beeld wordt interferogram genoemd, en een voorbeeld daarvan is in figuur 3 getoond. Omdat het faseverschil alleen in het interval [0,2k] kan worden berekend, ontstaat in een interferogram een typisch patroon van fasecycli, die worden fringes genoemd, leder fringe is gelijk aan een fase cyclus van 0 tot 360 graden. De gebruikte aolflengtes zijn in de orde van enkele centimeters, maar door het berekenen van faseverschillen kan men variaties in de afstand antenne-grond meten die in de order van centimeters en zelfs millimeters zijn. Figuur 3: Interferogram van Vesuvius 177

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 187