Deformatiemetingen in Campi Flegrei Vuur van 2k gelijk met een afstandsverandering van 2.8 cm. In het praktische geval is het echter onmogelijk om de satelliet twee keer precies in dezelfde positie te krijgen, omdat de satellietbanen variëren. Het gevolg hiervan is dat faseverschillen veroorzaakt door de opnamegeometrie, in meer of mindere mate vermengd zijn met eventuele faseverschillen veroorzaakt door deformatie. Beide oorzaken zijn scheidbaar door bijvoorbeeld gebruik te maken van een apriori digitaal hoogtemodel, of door een extra interferogram waarvan men weet dat er geen deformatie is opgetreden. Dit interferogram kan men dan gebruiken om het a priori hoogtemodel te vervaardigen. T1.T2 AH AH P(T1) Figuur 5: SAR Interfere*metrisch principe voor het bepalen van hoogteveranderingen Campi Flegrei, in de buurt van Napels, is misschien niet zo bekend als de Vesuvius, maar is toch beschouwd als een van de gevaarlijkste vulkanische gebieden in Europa. Solfatara, de grootste vulkanische krater van Campi Flegrei is, met zijn zwaveldampen en plassen van kokende modder, een bewijs van ae vulkanische activiteit in het gebied. Maar het meest bekende teken van het vulkanisme van Campi Flegrei is zijn bradiseisme. Dat is het afwisselen van perioden waarin de bodem fors stiigt of daalt. Dit fenomeen is sinds de Romeinse tijd bekend: een Romeinse marktplein, Serapeo genaamd, dat aan de kust ligt, kwam door de landverzakking tweehonderd jaar na zijn bouw, onder het zeeniveau te liggen en zijn bodem werd verhoogd. Op dit moment is hij weer boven het zeeniveau teruggekomen, en op zijn pilaren is duidelijk het teken te zien van het waterniveau. Metingen van het begin van de 20ste eeuw toonden een langzame verzakking van de grond, met het dieptepunt in het centrum van de stad van Pozzuoli; deze verzakkingsfase duurde tot 1968. In de periodes 1969-1972 en 1982-1984 traden twee fases van sterke bodemstijging op, met een maximale stijging, ook nog in het centrum van Pozzuoli, van ieder keer ongeveer 1 80 cm en met ontelbare aardbevingen, ook heel sterke. Tussen 1972 en 1974 vond een fase van langzame verzakking plaats, gevolgd door 8 jaar zonder significante bodemdeformaties of aardbevingen. Sinds 1985 is een nieuwe verzakkingsfase begonnen, en op dit moment daalt de bodem in het meest verzakkende gebied gemiddeld 4 millimeter per maand. Ondanks de sterke en tot nu toe praktisch onvoorspelbare vulkanische en seismische activiteit, is Campi Flegrei een dichtbevolkt gebied: ongeveer twee 179

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 189