O LLLLL aw Lustrumboek "The 5th Element" invloeden en gradiënten ten gevolge van de luchtdrukverdeling in het algemeen niet meer significant zijn, aangezien deze een glad verloop hebben binnen deze ruimtelijke schalen. De verdeling van waterdamp, en in mindere mate temperatuur, is daarentegen zeer variabel, en is daardoor de grootste veroorzaker van atmosferische verstoring in de SAR interferogrammen. Eén van de voornaamste problemen bij de interpretatie van SAR interferogrammen is het onderscheiden van atmosferisch signaal, topografische hoogte, en eventueel deformaties van het aardoppervlak. Doordat aeze twee of drie onafhankelijke signalen gesuperponeerd zijn wordt de kwaliteit van de metingen, uitgedrukt in de covariantiematrix, sterk beïnvloed. We gaan er hierbij van uit dat het doel van de metingen de vastlegging van topografie of deformatie is, en niet de refractiviteitsverdeling van de atmosfeer, zoals getoond in [7]. Er zijn twee mogelijkheden om bovengeschetst probleem op te lossen. In eerste instantie kan met behulp van aanvullende metingen met andere instrumenten geprobeerd worden de refractiviteitsverdeling vast te leggen, om het daarna van de SAR metingen af te trekken. Deze deterministische methode blijkt in de praktijk onhaalbaar, omdat de aanvullende metingen daarvoor op exact hetzelfde tijdstip als de SAR opnames en met hoge spatiële resolutie en nauwkeurigheid dienen te geschieden. Momenteel zijn er geen meteorologische instrumenten die hiertoe in staat zijn. De tweede mogelijkheid is een statistische aanpak. Hierbij wordt er niet geprobeerd de effecten daadwerkelijk te verwijderen, maar wordt de atmosferische variatie middels modellen en eventueel initialisatiemetingen statistisch gekwantificeerd. Hierdoor zijn we in staat de kwaliteit van de metingen beter af te schatten. De toepassing van atmosferische statistische modellen voor InSAR is enigszins afwijkend van vergelijkbare modellen zoals gebruikt voor b.v. radaraltimetrie, VLBI en GPS. In eerste instantie wordt dit veroorzaakt doordat een SAR interferogram altijd de superpositie van twee onafhankelijke atmosferische contributies bevat. Verder zijn de interferogrammen vergelijkbaar met een snapshot, een instantane opname van de geïntegreerde signaalvertraging over de totale atmosferische kolom, terwijl de eerder genoemde geodetische methoden puntmetingen in de tijd zijn. Tot slot is de ruimtelijke resolutie van de atmosfeerinvloed bij SAR extreem hoog (in de orde van 40 x 40 meter) terwijl de atmosferische invloed bij bijvoorbeeld GPS wordt bepaald door een gewogen middeling van de signaalvertraging naar satellieten in verschillende richtingen en onder verschillende elevaties. Hierdoor is de resulterende meting niet meer als puntmeting te beschouwen, maar als gemiddelde over een gebied met een doorsnede van enkele kilometers. ongeeBord golft tent vertraagd golffront Figuur 9: De driedimensionale refractiviteitsverdeling N(x,y,z) veroorzaakt de vertraging van een oorspronkelijk vlak golffront T0 tot T, 182

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 192