Vuur Figuur 11a) Gesimuleerd atmosfeer-interferogram, gebaseerd op de drie fractale regimes. De data zijn geschaald naar relatieve signaalvertraging in mm. b) Een praktisch voorbeeld van stapelwolken boven Groningen. In figuur 1 1 b is ter vergelijking een praktisch voorbeeld gegeven van een interïerogram met atmosferische signaalvertraging. De resultaten van praktische studies (zie o.a. [3] en [5]) geven aanwijzingen over het gedrag van atmosferisch signaal in de SAR interferogrammen. Een belangrijke conclusie is dat het isotrope schalingsgedrag zoals hierboven beschreven toepasbaar is op nagenoeg alle atmosferische situaties, variërend van kalm tot stormachtig weer, van weinig bewolking tot stapelwolken. Alhoewel het schalingsgedrag nagenoeg identiek is, zijn het vooral de absolute waarden van de verstoring van het golffront die voor de verschillen zorgen. Figuur 12: a) Simulaties volgens het fractale modelvoor drie energie-niveaus, b) Waarnemingen van atmosferisch signaal in een gebied in Groningen voor acht verschillende situaties uitgedrukt in het energie-spectrum. De diagonale lijnen geven de -8/3 helling In figuur 12b worden de energie-spectra getoond van acht uiteenlopende atmosferische situaties in Groningen. Duidelijk blijkt dat hoewel de vorm van het spectrum voor alle situaties sterk op elkaar lijkt, de absolute waarden twee ordes van grootte variëren. Bij het opstellen van een kansmodel om deze atmosferische omstandigheden te beschrijven kan dus worden volstaan met het afschatten van 185

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 195