194 Lustrumboek "The 5th Element" Realisatie De scène en de eerste opzet van het Gezicht op Delft is - na een zeer uitgebreide studie van Kaldenbach - gedateerd op een vroege ochtend in de eerste helft van de maand mei van het jaar 1 660 of 1661De bijbehorende historische plattegrond van Delft van Frederik de Witt - die zich baseerde op kaarten van Joan Blaeu (1649) en Johannes Janssonius (1657) is door Merlijn gedigitaliseerd. Dit monnikenwerk resulteerde in een keurig Arclnfo polygon coverage, waarbij de TOPlOVector codering van de Topografische Dienst werd aangehouden. Naar later bleek waren de meer dan 4000 afzonderlijke huizen iets te veel van het goede voor Karma-vl, vandaar dat deze voor het grootste deel weer zijn samengevoegd tot huizenblokken. Een generalisatie die de TopDienst ook nu nog voor de binnensteden aanhoudt. De meest kenmerkende delen van de binnenstad zijn op basis van historisch kaartmateriaal driedimensionaal gereconstrueerd. Het gaat daarbij om het gebied aan de Kolk met de Rotterdamse poort en de Schiedamse poort, nu beide niet meer aanwezig. De Oostpoort wordt overigens vaak ten onrechte aangemerkt als een van de poorten op het schilderij. Daarnaast zijn ook de Oude en Nieuwe Kerk (met de 1 7de eeuwse spits) gemodelleerd. Na deze noeste arbeid was het vervolg simpel. Door middel van een attribuut waarde werd aan elk huisobject een kenmerkende hoogte gegeven. Dit Arclnfo bestand liet zich na enig aandringen binnen SDE (de GlS-dataserver) opslaan. Vervolgens werd de relatie gelegd tussen de GIS-objecten en de bijbehorende 3D-representatie. Alle benodigde data waren nu aanwezig. Karma-vl a la Vermeer Aangezien de Vermeer-demo voor het grote publiek toegankelijk moest zijn, is Karma-vl aangepast tot een zogenaamde "Monky-proof" uitvoering. Een speciaal aangeschafte PC werd gemonteerd in een speciaal in de blauw-rode geodesie kleuren geschilderde demonstratie tafel. Figuur 5: Karma-vl's Zicht op Delft-diverse "screenshots"; vergelijk de laatste afbeelding met figuur 4a.

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 204