Tot slot Projectverantwoording Literatuur en Internet-verwijzingen Vuur Op deze tafel was de zogenaamde "Space-mouse" vastgeschroefd, waarmee door de "Virtual Reality" gevlogen kon worden. Daarnaast lag de Shutter Glasses (de stereo-bril) aan de ketting. De bediening was simpel gehouden: knop 1 voor een aanzicht van boven af (plan-view), knop 2 voor een aanzicht vanuit een helikopter-perspectief (model-view), en knop 3 voor het standpunt van Vermeer. Tot slot was er ook nog een reset-knop, waarmee het geheel opnieuw opgestart werd. En daarmee kwam een pijnlijk punt naar voren: het techniek museum beschikte niet over een aansluiting op het Surfnet; de gehele scène moest dus via een modem worden gedownload. En dat duurde zo ongeveer 20 minuten. En de applicatie moest vaak opnieuw worden opgestart. Uiteindelijk had Joop Gravesteijn bijna een dagtaak om het geheel in de lucht te houden. Maar de tentoonstelling en de Vermeer-demo waren een groot succes, met zeer veel publicaties in de meest onverwachte kranten en tijdschriften en zelfs een item op TV West. Een Virtual Reality Systeem - ingezet als een front-end van een GIS - heeft alleen een toegevoegde waarde als bij elk van de ontwerpstappen, welke bij een groot infrastructureel project worden doorlopen, de gebruikers op een juiste wijze worden ondersteund. Het moet daarom worden voorkomen dat VR alleen wordt ingezet als (dure) presentatie-techniek, waarbij het GIS alleen wordt gebruikt als databron. Het is daarom een tikje spijtig te constateren dat in de applicatie waarmee Karma- vl het meeste indruk heeft gemaakt, namelijk de demonstratie "Zicht op Delft", juist alle ontwerp- en beslissingsondersteunende opties niet gebruikt werden. De sectie GISt zet Karma-vl nu in bij allerlei demonstraties en als middel om het belang van ruimtelijke databases als basis voor GIS- en VR-applicaties te onderzoek en promoten. Het onderzoek van het LWI-project 3D-GIS/VR is uitgevoerd door de Afdelingen Geodesie en Technische Informatica van de TU Delft in samenwerking met het ITC. Daarbij zijn zij ondersteund door de ontwikkelaars Sara, TNO-FEL en CrossWorlds. Als eindgebruikers traden op Holland Railconsult en de Bouwdienst en Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat. 1 Alkemade, I.S.W.,1 998, Gezicht op Delft wordt Zicht op Delftstageverslag. 2] Germs, H.M.L., G.J.M. van Maren, E. Verbree, and F. Jansen, 1999, A Multi-View VR Interface for 3D GIS, Computers and Graphics, Vol. 23, no 4, pp. 497-506. [3] MacEachren, A.M., M-J. Kraak, and E. Verbree, 1 999, Cartographic issues in the design and application of geospatial virtual environments, Proceedings 1 9th International Cartographic Conference, Ottawa, Canada, pp. 657-665. [4] Verbree, E., G.J.M. van Maren, H.M.L. Germs, F. Jansen, and M-J. Kraak, 1 999, Interaction in virtual world views - linking 3D GIS with VR, International Journal of Geographical Information Science, vol. 13, no. 4, 385-396. Kaldenbach: http://www.xs4all.nl/~kalden/ LWI: http://ww.lwi.nl Karma: http://karma.geo.tudelft.nl 195

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 205