De Hector Mine aardbeving Op 16 oktober 1999, rond kwart voor drie 's nachts, werd Zuid-Californië getroffen Lustrumboek "The 5th Element" Ontwikkelingen in ontvangertechnologie en de nog steeds voortschrijdende verbetering van verwerkingsalgoritmen maken dat de steeds langere waarnemingsreeksen van tijd tot tijd geheel opnieuw geanalyseerd worden met de hoop dat de kwaliteit van de coördinaten verbetera kan worden. De analyse software moet daarom niet alleen met de data van de laatste, kwalitatief hoogstaande, ontvangers overweg kunnen, maar ook met de data afkomstig van de van minder kwaliteit zijnde "pionier" ontvangers. door een zware aardbeving (7.1 op de schaal van Richter). Omdat het epicentrum in een dunbevolkt woestijngebied lag, werd niemand ernstig verwond en waren er geen doden te betreuren. Een trein schokte van zijn rails af waardoor enkele passagiers licht verwond raakten. De aardbeving werd genoemd naar een oude mijn in de omgeving: Hector Mine. In San Diego, op een afstand van meer dan 1 50 km, waren de schokken goed te voelen: de schrijver van dit stuk werd wakker doordat de grond gedurende een 30 seconden heen en weer bewoog met een amplitude van zo'n 10 cm. Dat de meeste mensen hier gewend zijn aan dit soort gebeurtenissen bleek uit het feit dat iedereen rustig binnen bleef... -119 -118 -117 -116 -115 Figuur 2: Contouren van de co-seismische vervorming ten gevolge van de Hector Mine aardbeving (in cm). De zwarte cirkels zijn de stations van hetSCIGN netwerkde open cirkels zijn stations die na de aardbeving geïnstalleerd zijnde kruisjes zijn stations die in de toekomst nog worden geïnstalleerd (bron: [3]). Dit was de eerste zware aardbeving die waargenomen werd door SCIGN. Beide analysecentra hebben de co-seismische deformatie vastgesteld door het vergelijken van de tijdreeksen van coördinaten voor en na de aardbeving. Jammer genoeg lag het epicentrum op de rand van de verspreiding van stations, zodat er geen verplaatsing van stations oostelijk van het epicentrum kon worden bepaald. Na de aardbeving is de plaatsing van stations in dit gebied versneld om mogelijke post-seismische deformatie vast te stellen. Aanvullende informatie werd verkregen uit InSAR analyse en seismologische modellering (zie figuur 2). Sinds 1 998 is er in de SOPAC groep gewerkt aan de implementatie van de LAMBDA methode [1 7] in de GAMIT software. Hoewel dit in eerste instantie was gericht op het verbeteren van het bepalen van de integer meerduidigheden in regionale en wereldwijde netwerken die in batches van een dag worden verwerkt, 202

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 212