The 5th Element: Snellius Lustrumboek "The 5th Element" Vier elementen zijn de revue gepasseerd in dit Lustrumboek. Aarde, water, lucht en vuur gaven een overzicht van recente ontwikkelelingen binnen de geodesie. Voor velen een bevredigende, volledige opsomming sinds Empedocles 2400 jaar geleden dit bekende rijtje completeerde met het element lucht. Geodeten nemen echter niet zo snel genoegen met een dergelijke vier-eenheid. Er is meer tussen hemel en aarde, menen zij: een vijfde element. Een element waarvan de historie weliswaar niet zo ver terug gaat als dat van de elementen aarde en water, maar toch een element met een respectabel verleden. Sinds 29 november 1 940 heeft het Landmeetkundig Gezelschap Snellius haar elementaire rol vervuld als integrator binnen het vakgebied. Of net nu gaat om het organiseren van excursies naar bedrijven in binnen- en buitenland of om het houden van barren waar personeel en studenten integreren, in Delft en op lokatie, Snellius blijkt het completerende element. Waar aarde verstuift, water verdampt, lucht verwaait en vuur uitdooft, blijft Snellius overeind. Snellius als integrerend element: een rots in de branding, op de grens van aarde en water, fier rechtop in de wind, met op haar 60e verjaardag nog altijd een brandend verlangen naar méér. Een dergelijk Gezelschap heeft gedurende de afgelopen vijf jaar haar imposante historie verder zien groeien. In dit Snelliusdeel een overzicht van deze nieuwste geschiedenis. Zoals eerder opgemerkt staat Snellius middenin het vakgebied en heeft daarom de afgelopen vijf jaar de enorme opkomst van de geo-informatie in het algemeen en de GIS-technologie in het bijzonder van zeer dichtbij meegemaakt. Het besef dat vrijwel alle gegevens in Nederland een ruimtelijke component hebben, deed de LustrumboeKcommissie kritisch kijken naar de Snelliusaeschiedenis. Ondanks het unieke karakter van het Gezelschap bleek de Snelliusnistorie geen uitzondering: elke mooie herinnering, elke unieke ervaring bleek plaatsgebonden. Dit alles resulteerde in het nu voorliggende Snelliusdeef, waar de Lustrumboekcommissie met gepaste trots de eerste Snellius geschiedenisatlas presenteert. In deze atlas de koppeling tussen enerzijds thematische informatie, de hoogtepunten van de recente geschiedenis, en anderzijds geografische gegevens, het décor voor die mooie herinneringen. Zoals het een goede geodeet betaamt, wordt in de geschiedenisatlas van groot naar klein gewerkt: eerst de kaart van Europa, dan die van Nederland, vervolgens Delft en omstreken en uiteindelijk het gebouw aan de Thijssewea 1 1Aan elke kaart gekoppeld flarden uit de Snelliusaeschiedenis, die, mede cfoor alle foto's, menig herinnering weer naar boven zullen brengen. 212

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 221