2 De excursies 3 De avonden 4 De groep Lustrumboek "The 5th Element" Het moge duidelijk zijn: daar is het allemaal om begonnen. Een kijkje nemen bij bedrijven, universiteiten en instellingen. Zelf aanschouwen hoe onze studiestot toch echt toegepast wordt, of hoe men de studie elders aanpakt. Verbaasd staan over hopeloos ouderwetse of juist ultramoderne apparatuur. Rondleidingen, demonstraties en colleges. De laatste liever niet in de landstaal, maar in de lingua franca van de huidige wereld, het (steenkolen-) Engels. Het voordeel van Schotland was uiteraard dat het Engels daar tevens de landstaal is, al dan niet met een Schots accent. Hoewel, voordeel? Een vlot doorsprekende native speaker gebruik makend van niet zo bekende woorden en uitdrukkingen, kan soms ook erg lastig te volgen zijn. Een bijzondere excursie was die naar het landmeetkundig bedrijfje SDS, in het plaatsje Bo'ness. Hier werd in een half uur tijd verteld wat verteld diende te worden, waarna men voorstelde om de zitting voort te zetten in de kroeg om de hoek. Vanzelfsprekend werd dit voorstel in dank aangenomen. Elders was men wat minder kort van stof, zodat het bijvoorbeeld kon gebeuren dat we in de universiteit van Edinburgh meerdere uren hebben doorgebracht met een college stedenbouwkundige geschiedenis van de stad. Weliswaar interessant, maar ook erg langdradig. Er volgde daarna ook nog een rondwandeling in de omliggende buurt, die vooral nuttig bleek om de slaap uit de ogen te krijgen. Een niet te onderschatten onderdeel van de buitenlandexcursie wordt gevormd door het avondprogramma. In deze uren maakt men kennis met de al dan niet lokale keuken, wordt het kroegenbestand geïnspecteerd, en kan men de plaatselijke bevolking in haar natuurlijke habitat aanschouwen. Het is gebruikelijk dat de deelnemers na wat rondzwerven elkaar toch weer treffen in hetzelfde café, ongeacht de afmetingen van de stad waar men verblijft. Het lijkt erop dat geodeten een soort onzichtbare band met elkaar hebben, laat ons zeggen: een bepaalde correlatie. Die groepscorrelatie was in 1999 's nachts op de boot naar Engeland al zichtbaar. Een dansvloer was aanwezig, en na verloop van tijd hoste er een grote groep geodeten op rond, verbaasd gadegeslagen door het andere deel van de mensheid. Andersom was er ook verbazing, toen bijna een week later in Newcastle een groepje besloot om 's avonds laat het centrum nog in te gaan. Het was koud, érg koud, een paar graden boven het vriespunt, maar desondanks wemelde het van de korte rokjes, éra korte rokjes. Je kan alleen maar gissen naar de hoeveelheid blaas- en longontstekingen die in zo'n nacht ontstaan. Koud was het ook in Aberdeen. Net nadat we daar 's middags aankwamen barstte er een sneeuwstorm los. 's Avonds hebben we ons dan ook prima vermaakt in de stad, niet alleen in de warme pubs, maar ook op straat, waar sneeuwgevechten tegen de plaatselijke bevolking niet van de lucht waren. De deelnemende studenten, de begeleiders en de buschauffeurs: tezamen vormen deze personen een groep. Een groep mensen die een week lang samen half Europa doorkruisen, en aie zo'n beetje dag en nacht met elkaar opgescheept zitten. Of klinkt dit laatste wat negatief? Niet zo bedoeld, want er zitten zeker een aantal positieve aspecten aan. Zo wordt de integratie tussen de verschillende jaargangen een handje geholpen. Is het niets avonds, dan toch zeker wel in de bus. Wanneer de laatste excursie van de dag achter de rug is, gaat de bar open. Lange ritten staan garant voor veel gezelligheid, alsof het elke dag donderdag is. Een ander punt wordt gevormd door de begeleiders: twee docenten die je eens van een heel andere kant meemaakt, op een informele manier. Het mooie hierbij is ook dat de begeleiders in feite totaal geen verantwoordelijkheid dragen. De 228

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 237