Dinsdag 1 februari Woensdag 2 februari Snellius computeren de ene mooie animatie na de andere. Na afloop van de presentaties worden we uitgenodigd voor een voortreffelijke maaltijd in de mensa onder begeleiding van Dhr. Haala. Het eten is nog niet gezakt ot we moeten, gezien het tijdschema, al richting Flughafen Stuttgart. Na wat zoeken en keren met de bus arriveren we een uur later (iets te laat) bij de aankomsthal van het vliegveld. Hier worden we al opgewacht door Dhr. Holzwarth en nog twee heren. Als eerste gaan we een rondrit maken over het vliegveld. Hiervoor moeten we door de douane (kisten met ijzeren neuzen zorgen hier voor problemen) en vervolgens stappen we in een bijzonder brede en lage bus. Na de busrit worden we naar de congreshal van het vliegveld geleid, waar we twee lezingen krijgen over de geschiedenis van het vliegveld en het herinrichtingproject. Veel plaatjes en informatie over grondsoorten en gewassen. Na afloop van de lezingen wordt er een gemeenschappelijke foto gemaakt en gaat de busrit richting München. De reis verloopt soepel en de jeugdherberg wordt dan ook snel gevonden. Na het inchecken gaat iedereen in groepjes met de U-bahn naar het centrum van München. De eerste halte van deze dag is het "Instituut voor Astronomische en Fysische Geodesie" van de Technische Universiteit München. De verwachting vooraf was dat de jongerejaars deze excursie wat minder zouden begrijpen, maar aan de hand van een bierglas kan je bijna alles begrijpbaar maken. In de mensa van de universiteit kon na afloop van de excursie een flinke lunch worden genuttigd. Inmiddels is buiten de zon flink gaan schijnen en dat belooft veel goeds voor de tweede excursie van vandaag naar het concentratiekamp Dachau. Ook al is dit geen geodetische excursie, het kan toch wel als de meest aangrijpende excursie van de reis worden gezien. Een klein uur later dan gepland vertrekken we vanuit Dachau naar slaapstad Salzburg. Hier arriveren we al wat later op de avond bij de jeugdherberg. De perfecte staat van de kamers in de jeugdherberg maakt gelukkig veel goed van de opgelopen tijdschade. Alvorens onder de dekens te kruipen hebben enkele mannelijke geodeten zich nog met volle overgave op het roze nachtleven van Salzburg gestort. Het is vandaag een vroege dag. Het is 6.1 5 u. als de wekker gaat. De bedoeling is dat we om 7.30 u. vertrekken. We hebben in Salzburg alleen overnacht, de excursies die voor vandaag op het programma staan zijn in Steyr bij BMW en in Wenen bij IVFL. De excursie begint met een overzichtsfilmpje met de geschiedenis van de industrie in Steyr en die van BMW in het bijzonder, gevolgd door een mogelijkheid tot vragen stellen. Hierna krijgen we een rondleiding door de fabriek. Ook krijgen we het magazijn te zien. Heel dit magazijn wordt bijgehouden door één centrale computer. Er gaan geen mensen in. Het bestaat uit vijf schachten waarin een geleide heftruc met behulp van laser-afstand meters zijn plaats bepaald. Deze heftruc tast de palets in volgens het chaos-systeem, en zoekt ze zelf weer terug. Tijdens heel de excursie kregen we de uitleg via zender "oortjes" Na deze interessante excursie gingen we met de bus verder op weg naar Wenen. Alles lijkt voorspoedig te lopen, totdat Kees ineens een parkeerplaats op rijdt. De motor van de bus is oververhit. Na enig onderzoek door Kees blijkt er een leiding van het koelvloeistofsysteem kapot te zijn. We kunnen niet verder en zijn genoodzaakt te wachten op een reparatie monteur. Na een paar uur te hebben gewacht komt er eindelijk een monteur. Deze weet de leiding te repareren en de verloren koelvloeistof wordt aangevuld. We kunnen onze tocht weer vervolgen. De monteur zal ons nog een tijdje volgen om te kijken of alles nu goed werkt. Omdat we nu toch al zo ver op schema achterlopen zijn we genoodzaakt de middag-excursie bij IVFL af te zeggen. Dit vinden zij jammer, maar wij ook. We 231

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 240