Aorde Landinrichting en varkens 23 Herijkte londinrichtingswerkwijze geschikt instrument voor actuele beleidsdoelen ir. L. van der Sluijs1 en mr.ir. J.A. Zevenbergen2 Inleiding Gedurende de hele 20e eeuw is vanuit de overheid beleid gevoerd aangaande de landbouwsector in het algemeen en de agrarische productiewijzen in het bijzonder. Het grootste deel van de eeuw was dit beleid er op gericht om de productiewijzen vanuit agro-economisch gezichtspunt zoveel mogelijk te optimaliseren. De laatste decennia nam het inzicht toe dat daarbij wel rekening gehouden moet worden met de gevolgen voor het landschap, de natuur en het milieu in het algemeen. Vandaag de dag wordt daarbij ook veel gesproken over "duurzaamheid''. Eén van de instrumenten die de overheid gebruikte, en nog steeds gebruikt, om een deel van deze beleidsdoelstellingen te bereiken, is de landinrichting. Tot de jaren tachtig werd dit veelal met het begrip "ruilverkaveling" aangeduid en speelde de zogenaamde "landmeter-deskundige" een aanzienlijke rol bij de inzet van dit instrument. Deze landmeter-deskundige, die tegenwoordig "ingenieur van het Kadaster" wordt genoemd, is een medewerker van het Kadaster, en veelal een geodetisch ingenieur uit Delft. Hoewel de Delftse ingenieurs in de dagelijkse uitvoering van de landinrichting vandaag de dag geen grote rol meer spelen, is een aantal van hen nog wel nauw bij deze activiteiten betrokken. Deels door het vertalen van het beleid naar de uitvoeringspraktijk, deels door bij te dragen aan ontwikkeling en benutting van moderne ondersteunende IT-systemen, en deels als manager. In deze bijdrage zullen twee thema's die met het bovenstaande samenhangen wat verder worden uitgewerkt. Als eerste wordt ingegaan op de rollen van het Kadaster in de landinrichting, wordt een korte schets gegeven van de meest markante veranderingen die het Kadaster zullen raken, om tenslotte te eindigen met enkele ideeën over een mogelijke bijdrage in de planvorming bij landinrichtingsprojecten. Als tweede gaan we in op de problematiek van de intensieve veehouderij in met name de concentratiegebieden, en de voorstellen om die onder andere middels reconstructie (een bijzondere vorm van landinrichting) aan te pakken. Bijdrage van het Kadaster aan landinrichting De directie Landinrichting van het Kadaster is in 1998 als speciaal organisatieonderdeel binnen het Kadaster in het leven geroepen om onder meer adequaat op de recente ontwikkelingen te kunnen reageren. Zo komen er nieuwe procedures; dient het oude proceduredenken plaats te maken voor het denken als dienstverlener die betrokken is in een proces van interactieve planvorming en gefaseerde uitvoering; zullen bestaande producten deels verdwijnen, waarvoor nog nieuwe in de plaats moeten komen. Het is de uitdaging om op basis van een jarenlange ervaring in de landinrichting, gebaseerd op een mix van kennis over recht, landmeetkunde, planologie, en in 1 Leo van der Sluijs is werkzaam als districtmanager bij het Kadaster, directie Landinrichting, district Gelderland 2 Jaap Zevenbergen is verbonden aan de sectie Geo-informatie en Grondbeleid, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 36