Lustrumboek "The 5th Element" de laatste jaren krachtig ondersteund door IT-hulpmiddelen, nieuwe lijnen uit te zetten voor een blijvende toegevoegde waarde van ondersteuner in de landinrichting. Rollen Kadaster Waar landinrichting grofweg uiteen valt in enerzijds (her)inrichting van het landelijk gebied via de uitvoering van maatregelen en voorzieningen en anderzijds herverkaveling van gronden, wordt de herverkaveling praktisch geheel door het Kadaster ondersteund. De ondersteuning van een landinrichtingscommissie manifesteert zich hoofdzakelijk in twee rollen: die van onafhankelijk adviseur van de commissie en die van uitvoerder namens de commissie in het proces van herverkaveling. In de rol van onafhankelijk adviseur kan onder andere worden beoordeeld wat de consequenties van beleidsmatige keuzes of alternatieven zijn op het vlak van de herverkaveling. In bijvoorbeeld de voorbereidingsfase van een landinrichtingsproject worden reeds op hoofdlijnen een aantal keuzes vastgelegd waarbij een deel van de ruimte - toedelingsruimte in het denken van een landinrichter - al voor bepaalde functies wordt vastgelegd. Vaak is de begrenzing van die vast te leggen ruimten nog voldoende flexibel waardoor het voor een landinrichtingscommissie mogelijk is om, rekening houdend met de vele verschillende belangen, naar compromissen te zoeken. In deze fase van planvorming kan de adviserende rol bij uitstek worden vervuld. Ideeën over uitbreiding van deze rol worden hierna uitgebreider uiteen gezet. De rol van uitvoerder namens de commissie in het proces van herverkavelen is de bekendste en ook verreweg de omvangrijkste rol (gemeten in de arbeidsinzet). De bekende procedures uit de Landinrichtingswet, en daarmee verwante wetten, vragen tot nu toe min of meer om een "standaard-inzet'' van het Kadaster. Op basis van de bij het Kadaster aanwezige eigendomsgegevens wordt in elk andinrichtingsproject een vastgoedsysteem opgebouwd, dat gedurende de levensduur van het project wordt bijgehouden om de wettelijke procedures te ondersteunen. De kern van de werkzaamheden in de wettelijke herverkaveling is gelegen in het ontwerpen van het plan van toedeling en in de bezwarenbehandeling nadat het plan van toedeling ter inzage heeft gelegen. Vooralle overige "producten" in de wettelijke herverkaveling wordt eveneens het Kadaster ingeschakeld: de zorg vooreen stemmingsadministratie, pachtregistratie, de lijst van rechthebbendenden en het register met uitkomsten van de eerste schatting, de wenszitting, de akte van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen. Rondom het ontwerpen van het plan van toedeling wordt veel zorg besteed aan de rechtszekerheid. Ook in de jaren voorafgaande aan en na het plan van toedeling is de borging van de rechtszekerheid een van de voornaamste jjC^^un^en 'n kadastrale werkzaamheden. Vanwege de organisatorische inbedding van de directie Landinrichting binnen het Kadaster en de vakkennis bij de medewerkers is dit een aandachtspunt dat soms, omdat het zo vanzelfsprekend geregeld lijkt, gemakkelijk over het hoofd wordt gezien. De opdrachtgevers van het Kadaster zijn zich er veelal nauwelijks van bewust wat er, gelet op de dynamiek in het rechtsverkeer, voor nodig is (kennis en hulpmiddelen) om in een gebied van enkele duizenden hectares, waarin gedurende enkele jaren sprake is van onzekerheid wat betreft de locatie van rechten op gronden, toch te zorgen voor een sluitende boekhouding van inbreng- en toedelingsrechten. Toch is dit een aspect dat in alle toekomstige werkwijzen voor het tot stand brengen van grondruilingen de nodige aandacht verdient. 24

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 37