Aorde 29 De niet-grondgebonden mestproductierechten kunnen gezien worden als het accepteren van het overschot op een bedrijf. Die acceptatie houdt echter niet in dat die extra hoeveelheid mest ook op het eigen land uitgereden mag worden. Die mest moet elders of anderszins verwerkt worden. Voor de eventuele overdracht van mestrechten gelden verschillende regels voor grondgebonden en niet- grondgebonden rechten. Hoewel de regeling met betrekking tot fosfaat redelijk werkte, bleven er grote problemen met andere bestanddelen. Daarom is intussen de mineralenboekhouding ingevoerd (beter bekend als MINAS). Speciale aandacht is er voor nitraat, dat door uitspoeling in het oppervlakte en grondwater kan komen. Omdat dat weer belangrijke bronnen van onder andere het drinkwater zijn, heeft de Europese Unie hiervoor in 1 991 de Nitraat-richtlijn4 uitgevaardigd. De uitvoering van de richtlijn in Nederland is niet erg voorspoedig verlopen, en de Europese Commissie heeft intussen met dwangmaatregelen gedreigd. Naast bestanddelen die vooral door uitspoeling milieuproblemen veroorzaken, zijn er natuurlijk nog de vluchtigere bestanddelen die zich door de lucht verspreiden. Veel van deze stoffen slaan weer op enige afstand neer met alle gevolgen van dien, en daarnaast leiden ze veelal tot stankhinder. Deze aspecten spelen een rol bij de verlening van milieuvergunningen en waren oorspronkelijk in richtlijn Veehouderij en Hinderwet geregeld. Sinds 1 994 is de depositie van ammoniak geregeld in de Interim-wet Ammoniak en Veehouderij en de stankhinder in de richtlijn Veehouderij en Stankhinder. De berekeningsmethode voor stankhinder is gecompliceerd, omdat zowel absolute als relatieve effecten een rol spelen. Vanwege de vele (ook agrarische) woningen in het buitengebied was nauwelijks nog uitbreiding, laat staan nieuwe vestiging, mogelijk. De tweede richtlijn beoogde dan ook in bepaalde gevallen, waaronder agrarische woningen, een versoepeling te bewerkstelligen. Die is echter door de rechter, onder andere vanwege een gebrekkige onderbouwing, niet aanvaard. De concentratiegebieden Varkenshouderij De concentratiegebieden kenmerken zich door een cumulatie van dit soort problemen. De dieren in deze gebieden produceren veel meer mest dan daar duurzaam kan worden uitgereden. Vaak liggen de gebieden op grondsoorten (met name zand) die bovenmatig gevoelig zijn voor uitspoelen en die minder geschikt zijn voor akkerbouw, waardoor nog relatief veel kleinschalige niet- agrarische landschapselementen in de gebieden aanwezig zijn, die weer extra gevoelig zijn voor overbemesting. Grofweg kunnen in Nederland twee grote concentratiegebieden worden onderscheiden. Het betreft het concentratiegebied Zuid (Noord-Brabant, met uitzondering van het westelijk deel, en het noorden van Limburg) en het concentratiegebied Oost (Gelderland, met uitzondering van het Rivierenland, het zuiden en oosten van Overijssel en het oosten van Utrecht). Deze gebieden zijn voor de verschillende wetten op dit terrein intussen precies omschreven. Hoewel de milieueisen aan met name de varkenshouderij in de loop van de jaren zijn aangescherpt (onder andere regelmatige verlaging van het aantal kilogrammen fosfaat dat jaarlijks per hectare uitgereden mocht worden, beperking van de maanden waarin uitgereden mocht worden gecombineerd met de plicht om mest in afgesloten bassins op te slaan, invoering van de integrale minerale boekhouding), gingen deze maatregelen voor deze gebieden niet ver genoeg om het milieu echt te ontzien en bijvoorbeeld aan de Nitraatrichtlijn te voldoen. Ondanks dat dit af en toe gesuggereerd werd, is bijvoorbeeld nooit een systeem van een maximum aantal dieren (liefst per hectare grond) ingevoerd. 4 Richtlijn nr.91 /676/EEG van de Raad van de Europese Gemeenschappen van 12 december 1991 inzake de bescherming van water tegen verontreiniging door nitraten uit agrarische bronnen (PbEG L 375)

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 42