Lustrumboek 'The 5th Element" Planvorming Binnen beide concentratiegebieden worden een aantal reconstructieplannen vastgesteld. Zo n plan geldt voor maximaal 1 2 jaar, en moet minstens iedere 4 jaar geactualiseerd worden. Gedeputeerde staten moeten het ontwerpplan binnen 9 maanden na inwerkingtreding van de wet vaststellen. Het uiteindelijke plan wordt door Provinciale staten vastgesteld, maar behoeft daarna nog de goedkeuring van A?DrT]wTS von.^Y en Volkhuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM). Beroep in één instantie is voorzien bij de Raad van State. Het plan moet de veelheid aan beleidsdoelen vertalen in een gebiedsgericht plan - in delen van de concentratiegebieden (in ontwerp) al voorhanden - met daarbij een aanduiding van de te treffen maatregelen en voorzieningen, de kosten, de te venverven gronden en de te onteigenen zaken. In het reconstructieplan kan worden bepaald dat het plan kan worden uitgewerkt. Wanneer herverkaveling wordt toegepast is deze uitwerking verplicht. Het plan kan ook gewijzigd worden. Het reconstructieplan werkt ruimtelijk in hoge mate direct door (in streek- en bestemmingsplannen), maar doet dit niet echt op milieugebied. Zo zullen altijd één of meer milieueffectrapportages (MER's) doorlopen moeten worden. Ook zijn bepaalde vergunningen niet nodig, en voor zover vergunning wel nodig zijn, geldt een gecoördineerde behandeling van de aanvragen. Een bijzonderheid in het wetsvoorstel betreft het gebruiksverbod. Provinciale staten krijgen de bevoegdheid, ten aanzien van daartoe in het reconstructieplan aangewezen gebieden bij provinciale verordening, het gebruik van opstallen voor bepaalde doeleinden te verbieden of aan regels te binden. Hiervan kan onder voorwaarden ontheffing worden verleend en is er een planschaderegeling van toepassing. Dit is een vergaande bevoegdheid waarvan ook de regering erkent dat zij net zo ingrijpend kan zijn als herverkaveling of onteigening (MvT, blz. 65), maar die toch acceptabel wordt geacht. De signalen uit de provincies geven aan dat dit gebruiksverbod vooral gebruikt zal gaan worden om zorg te dragen dat eenmaal (via andere instrumenten) varkensvrij gemaakte gebieden ook varkensvrij blijven, nu bestemmingsplannen daarin niet mogen voorzien. Herverkaveling De herverkaveling zal zich conform het wetsvoorstel (en de huidige praktijk) beperken tot de grond. De regering stelt: "Gedwongen ruil van gebouwen is een weg die wij niet inslaan (MvT p. 39). Voor het overige wordt de herverkaveling in hoofdlijnen geregeld zoals in de herijkingsvoorstellen voorgesteld, hoewel er op een aantal punten ook van wordt afgeweken. in tegenstelling tot de huidige praktijk, wordt voorgesteld om de toedeling aan de hand van de oppervlakte te laten plaatsvinden. De toedeling kan ten opzicnt van de inbreng afwijken vanwege de algemene korting (maximaal 5%) en de individuele onder- en overbedeling (ook maximaal 5%). Verreweg de grootste veranderingen vinden plaats bij de procedurestappen van de herverkaveling. Conform de herijkingsvoorstellen wordt in één keer een toedelingsplan gemaakt, waarin de huidige lijst van rechthebbenden, het plan van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen samenkomen. De eerdere plannen om dit plan te beperken tot uitsluitend de daadwerkelijk geruilde grond, is door kritiek van het Kadaster en de afdeling Geodesie aangepast tot een meer werkbare oplossing. De voorgestelde rechtsgang bij het ruilplan wijkt sterk af van de huidige werkwijze bij de verschillende procedurestappen en van de herijkingsvoorstellen uit maart 1 998.Voorgesteld wordt om te komen tot een volledig administratieve procedure. In deze voorstellen bereiden formeel Gedeputeerde Staten het plan voor volgens de vereenvoudigde voorbereidingsprocedure uit de Algemene wet bestuursrecht (GS mogen dit aan een commissie uitbesteden). GS leggen een ontwerp ter inzage, waartegen men zienswijzen naar voren kan brengen. Die zienswijzen nemen GS mee bij het nemen van het definitieve besluit, maar het wetsvoorstel stelt dat ze daarbij eerst moeten proberen met alle betrokkenen tot overeenstemming te komen. 32

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 45