Aarde Tegen het vaststellingsbesluit van GS kan vervolgens rechtstreeks beroep worden aangetekend bij de administratieve kamer van de rechtbank. Tegen de uitspraak daarvan staat vervolgens hoger beroep op de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State open. Als argument om van een meer privaatrechtelijke procedure naar deze administratiefrechtelijke procedure te gaan, wordt het gewijzigde karakter van het instrument herverkaveling aangevoerd. Die zou zich namelijk van de (agrarische) ruilverkaveling naar de huidige multi-functionele praktijk hebben ontwikkeld. Dit mag dan voorde ontwikkeling van landinrichting als geheel zeker gelden, maar de herverkaveling als deelinstrument binnen landinrichting is en kan niet wezenlijk veranderd zijn, nu betekenis en belang van eigendoms- en gebruiksrechten in Nederland in deze periode vrij constant zijn gebleven. Bescherming van die belangen is een taak voor de burgerlijke rechter. Verder zijn er praktische bezwaren bij de voorgestelde aanpak. Met name de rol van de Rechter-commissaris in de huidige landinrichtingspraktijk is omvangrijk. Van de 25% van de bezwaren die gemiddeld nog resteert na de bezwarenbehandeling door de landinrichtingscommissie, weet hij in veel gevallen tot een vergelijk te komen (gemiddeld moet in minder dan 5% van de bezwaren door de rechtbank uitspraak worden gedaan). Het effect dat een ruilvoorstel heeft, gedaan door een rechter tijdens bijeenkomsten in het gerechtsgebouw, kan nooit door onderhandelingen door of namens GS vervangen worden. Naar haar aard zijn dit geen zaken die in de handen van politici moeten worden opgelost. Verder dreigt door het voorgestelde hoger beroep bij de Raad van State een langdurige periode van rechtsonzekerheid. De ruilakte kan namelijk pas worden afgehandeld, nadat de Raad van State uitspraak heeft gedaan. In de tussenliggende tijd (die met de huidige belasting van de Raad van State in jaren uitgedrukt moet worden), verkeert de in de herverkaveling betrokken grond in een juridische tussenfase. Dit compliceert de verkoop van onroerend goed in het gebied, en leidt tot extra inspanning bij met name notariaat en Kadaster. Voor de reconstructie van de concentratiegebieden moet het belang van de herverkaveling niet worden overschat. Ook de regering zegt: "Omdat het bij reconstructie in het bijzonder ook gaat om het treffen van inrichtingsmaatregelen ten aanzien van meer niet-grondgebonden bedrijven, zal herverkaveling, hoewel die vele artikelen van het wetsvoorstel beslaan, slechts in beperkte mate kunnen worden aangewend." (MvT, blz. 39). Wel kan herverkaveling natuurlijk een rol spelen bij het realiseren van de EHS of het vormen van buffers met andersoortige bedrijven. Verder zal ook de aangekondigde Wet inrichting landelijk gebied, aie de Landinrichtingswet zal gaan vervangen, na analogie van de Reconstructiewet worden opgezet; zeker waar het de herverkaveling betreft. Slot Uit het bovenstaande is duidelijk geworden dat er nog veel zal veranderen in de landinrichting, dat de rol van het Kadaster daarin mee zal veranderen, maar dat de wijze waarop dat gebeurt in hoge mate afhankelijk is van de reactie die vanuit de organisatie zelf komt. En in dit laatste zullen (opnieuw) Delftse geodeten hun beste beentje voor proberen te zetten. Daarmee wordt ook de traditie voortgezet dat het instrument landinrichting zich aanpast aan de maatschappelijke behoefte om steeds veranderende problemen in het landelijk gebied aan te pakken. Enige relevante literatuur [1] Bakker, G., Landinrichting is onderwerp van publiek debat geworden landinrichtingsprocedure (Mini-serie landinrichting), Geodesia 1998-4, p. 151-156. 33

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 46