Aorde Het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) Achtergrond 35 drs. M. Bruinsma1 In 1 996 is de Meetkundige Dienst (MD) van Rijkswaterstaat in samenwerking met waterschappen en provincies begonnen met de opbouw van een nieuw hoogtebestand. Dit uniforme hoogtebestand dat het totale oppervlak van Nederland zal gaan beslaan, kreeg als passende naam mee: het Actueel Hoogtebestand Nederland. Beter bekend als het AHN. Het nieuwe bestand moet het oude TOPhoogteMD vervangen omdat dit niet meer aan de eisen van de tijd voldeed. Met name de nauwkeurigheid, een gevolg van de lage meetdichtheid van 1 punt per hectare, liet te wensen over. Begin 1 996 waren er diverse initiatieven om voor verschillende gebieden in Nederland een digitaal hoogtebestand op te bouwen door toepassing van laseraltimetrie. De provincies Noord-Holland en Noord-Brabant waren hierover met de inliggende waterschappen in gesprek, Rijkswaterstaat had de kust, een stuk van de Biesbosch en een klein gebied in Groningen ten behoeve van de aanleg van de A27 op het programma staan. Intussen hadden enkele waterschappen in Drenthe en Overijssel, het Ministerie van Landbouw en Visserij (Dienst Landelijk Gebied) en een tweetal waterleidingbedrijven in Noord-Holland reeds individueel opdracht lopen om een hoogtebestand door laseraltimetrie te maken. De oorzaak van al deze activiteiten was de verouderde staat van TOPhoogteMD (20 tot 50 jaar oud) en het feit dat dit bestand, met een puntdichtheid van 1 punt per hectare, weinig gedetailleerd is. Operationalisering van laseraltimetrie bood organisaties nu de mogelijkheid om tegen relatief lage kosten en op korte termijn over een gedetailleerd hoogtebestand te beschikken. Doordat ieder een eigen weg ging bij de bouw van een hoogtebestand dreigde er grote versnippering. Genoemde organisaties gingen zelf uitbesteden en zouden zich dus op een (voor hen) relatief onbekend vlak begeven. De bestanden die opgeleverd zouden worden zouden niet op elkaar aansluiten, soms doublures vertonen en, afhankelijk van de uitbestedende organisatie, verschillende kwaliteitscontroles doorlopen. Voor geïnteresseerden zouden de hoogtebestanden bij verschillende organisaties, tegen waarschijnlijk wisselende voorwaarden ter beschikking zijn. De Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (MD) vond deze versnippering zeer ongewenst en hierin werden bij de waterschappen en provincies medestanders gevonden. Hoogte-informatie is immers voor een land als Nederland uitermate belangrijk. Bij het optreden in noodsituaties bij hoog-water is hoogte informatie een vereiste. Maar ook naast deze noodsituaties kan men bij de bestrijding van andere problematiek, bijvoorbeeld verdroging, niet zonder een gedetailleerd, actueel hoogtebestand. Hoogte-informatie moest dus goed geregeld worden. Medio 1996 werden de handen in elkaar geslagen en sindsdien vinden laseraltimetrie-activiteiten bij de waterschappen, provincies en Rijkswaterstaat gecoördineerd plaats in het kader van het Actueel Hoogtebestand Nederland 1 Mark Bruinsma is werkzaam bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat te Delft

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 48