De aannemers, controle opgeleverde bestanden en afgeleide producten Lustrumboek "The 5th Element" De MD beheert en exploiteert het AHN namens de eigenaars. De exploitatie van het AHN ligt momenteel bij het Geo-Loket van de MD. Mede-initiatiefnemers worden op de hoogte gesteld als er updates voor een gebied beschikbaar komen. Ook geeft de MD een productspecificatie uit waarin het AHN en de kwaliteitseisen staan beschreven. Ervaringen van gebruikers en nieuws over ontwikkelingen komen aan de orde bij de jaarlijkse AHN-middag en in het kwartaalblad "Geo Nieuws". In de afgelopen jaren is ook een stuurgroep AHN in het leven geroepen die een grote invloed heeft op het AHN-project. De stuurgroep heeft een drietal taken te weten, een controlerende taak voor wat betreft het gebruik van de financiën die ^j0r partiien t-b.v. de opbouw van het AHN ter beschikking zijn gesteld, een adviserende taak t.a.v. de projectuitvoering en een beslissingsbevoegdheid t.a.v. de inkomsten verworven bij verkoop aan derden. R? stuurgroep bestaat uit 2 leden die de waterschappen vertegenwoordigen, 1 lid dat de provincies vertegenwoordigd en 2 leden vanuit Rijkswaterstaat. De stuurgroep komt viermaal per jaar bijeen. Bij het uitbesteden van het AHN hoort een grondige kwaliteitscontrole van de opgeleverde bestanden. Het is gebleken dat een extra inspanning hierbij noodzakelijk is, omdat laseraItimetrie nog maar relatief kort voor productiedoeleinden wordt toegepast en de bedrijven er nog maar geringe ervaring mee hebben. P® bedrijven Geodelta, Eurosense, Aerodata, Geodan Geodesie en Grontmij hebben de afgelopen jaren grote delen van Nederland gevlogen. Om een landsdekkend bestand te krijgen met uniforme (hoge) kwaliteit is er regelmatig contact tussen de MD en de aannemers. De aannemers hebben de afgelopen jaren hun kennis over de verwerking van de data geleidelijk verbeterd. De Meetkundige Dienst ondersteunt de bedrijven en stelt kennis en software ter beschikking. De ondersteuning heeft ondermeer als doel kennisoverdracht en het voorkomen van fouten. Het is van elementair belang om fouten in een vroegtijdig stadium te kunnen corrigeren. De meest extreme consequentie van fouten, namelijk dat gebieden overnieuw moeten worden gevlogen, is immers voor alle partijen onwenselijk. De MD vergelijkt de lasermetingen met referentievlakmetingen verkregen door middel van tachymetrie of GPS en controleert op puntdichtheid. Data verkregen per vlucht worden in de gebieden waar de vluchtstroken elkaar overlappen vergeleken om systematische (afstellings-)fouten welke gedurende een vlucht kunnen optreden te achterhalen. Op ongewenste wegfiltering van bijvoorbeeld dijken en weglichamen wordt ook gecontroleerd. Dit wordt gedaan door de laserdata te vergelijken met reeds aanwezige (hoogte)-bestanden (bijvoorbeeld TOPhoogteMD) en met gegevens uit provinciale atlassen en TOPlOVector. Fouten kunnen ontstaan bij de plaatsbepaling of standsbepaling van het vliegtuig, waardoor laserdata verticaal of horizontaal verschoven worden. Gebleken is ook dat waar twee vliegstroken elkaar overlappen de hoogtewaarden van beide vliegstroken kunnen verschillen. De "ribbels" die hierdoor ontstaan kunnen enkele decimeters groot zijn. De Meetkundige Dienst is in staat gebleken door de ontwikkeling van de techniek "strookvereffening" deze onregelmatigheden grotendeels te kunnen corrigeren (zie kader: strookvereffening). 38

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 51