Aorde Strookvereffening Tijdens de controle van het bestanden van het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) worden regelmatig "ribbels" waargenomen. Als wordt ingezoomd op de data en een dwarsprofiel wordt getekend dan blijken in een gebied waar twee vliegstroken elkaar overlappen de hoogtewaarden van beide vliegstroken te verschillen. Het hoogteverschil kan oplopen tot enkele tientallen centimeters. Per vliegstrook blijkt vaak een offset (constante hoogtefout voor alle punten van die strook) en of een kanteling voor te komen. Zulke fouten per vliegstrook manifesteren zich in een hoogteplaatje als abrupte hoogteverschillen tussen stroken, die door de MD "ribbels" worden genoemd. Figuur 3 laat als voorbeeld een dwarsprofiel over enkele stroken zien. Figuur 3: Dwarsdoorsnedes, voor en no strookvereffening Als oorzaak van dit soort fouten in de aparte vliegstroken kunnen fouten in GPS en INS (de plaatsbepaling- en standbepalingsinstrumenten) worden aangewezen. InitialisatieTouten en/of multipad-effecten (ontvangst van indirecte, weerkaatste golfsignalen) in de GPS-metingen kunnen een offset geven in de uiteindelijke GPS-berekening, en kleine constante hoekfouten in het INS-apparaat geven een tilt (kanteling) voor de hoogtepunten dwars op de vliegrichting. Strookvereffening vindt plaats per strook met als uitgangspunt dat de gemiddelde hoogteverschillen tussen stroken zo klein mogelijk worden. Omdat het systematische fouten per vliegstrook betreft, bleek het mogelijk om deze fouten te corrigeren in de nabewerking. De MD is tijdens het AHN- project een onderzoek begonnen naar de mogelijkheden de offset/tilt-fouten te corrigeren. Hiervoor is prototype-software geschreven die de benodigde correcties kan uitrekenen en aanbrengen. De correcties zijn gebaseerd op de hoogteverschillen die in de overlap van stroken worden bepaald. 39

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 52