De fouten in de hoogtebestanden zijn er mede de oorzaak van dat noa niet alle bestanden van de afgelopen jaren zijn goedgekeurd. De ribbels kunnen inmiddels het uit AHN worden verwijderd, maar ook nieuwe fouten worden nog ontdekt. In meerdere bestanden is een zogenaamd "kom-effect" dwars op de vliegstrook waargenomen. Het betreft vrij kleine effecten (enkele centimeters) die ook niet echt zichtbaar zijn, maar omdat ze systematisch van aard zijn en per strook kunnen opbouwen, veroorzaken ze toch grote fouten bij de huidige strookvereffeningsaanpak. Een aanpassing van de strategie is dus vereist en daar wordt momenteel hard aan gewerkt. De toekomst Lustrumboek "The 5th Element" Dit gebeurd niet voor losse punten, omdat die een vrij hoge meetruis hebben (zo n 10-15 cm), maar voor gebiedsgemiddelden. In een gebied van een halve ot hele hectare liggen ongeveer vijfhonderd AHN-punten. De meetruis van deze punten is grotendeels ongecorreleerd, zodat de precisie van het gebiedsgemiddelde hoogteverschil heel goed is, namelijk enkele centimeters. Urn interpolatieproblemen te voorkomen wordt gezocht naar zo qlad mogelijke gebieden. De techniek om uitschieters en ongewenste objecten uit het bestand te filteren is nog steeds in ontwikkeling. Met name waar het terrein geaccidenteerd is, bi|voorbeeld bii di|klichamen en duingebied, bestaat de mogelijkheid dat deze afgevlakt De bedrijven die laseraltimetrie uitvoeren, beschouwen de iitertechnieken als bedrijfsgeheim. Mede hierdoor komen de resultaten van laseraltimetne uit een soort black-box, waar alleen door uitvoerige controle een kwaliteitslabel aan kan worden gehangen. Nadat de data zijn goedgekeurd worden de afgeleide bestanden door de MD worden gemaakt. Op dit moment wordt uitgegaan van een drietal gridbestanden met gndgroottes van respectievelijk 5, 25 en 100 meter die van het basispuntenbestand worden afgeleid. Naast deze standaard afgeleide producten worden ook speciale afgeleide bestanden gefabriceerd (zie kader: wat is het AHN en hoe is de kwaliteit?). 'n 2°mlZj' VOOr hee' Nederland het AHN beschikbaar komen Om de mogelijkheden van gegevens verkregen door laseraltimetrie beter te benutten wordt aanvullend onderzoek wenselijk geacht. Dit onderzoek zal in het kader van procesverbetering en productontwikkeling niet alleen bij de MD plaatsvinden maar ook bijvoorbeeld bij universiteiten en het bedrijfsleven.Gedacht wordt aan onderzoek naar mogelijke combinaties van het AHN en het topl Ovector bestand extractie van breuklijnen, verhogen van de puntdichtheid, bepaling van de hooqté van gebouwen en volumia, de ontwikkeling van tools, strookvereffeninq en de invloed van vegetatie op de lasermetingen. De Meetkundige Dienst voorziet op den duur drie typen bestanden: AHN voor hoogtedata op maaiveldniveau, een bestand voor waterkeringen, en een bestand voor bebouwing De financiering en actualisering van deze bestanden zullen uiteraard verschillen. Voor het landelijk gebied wordt aangehouden om de 5 tot I U |aar, voor stedelijk gebied zal dit aanmerkelijk frequenter zijn. Actualiserinq van waterkeringen en stedelijk gebied zal dan ook gepaard gaan met het opbouwen van een bestand met een hogere puntdichtheid voor die gebieden. Het bereik van het bestand zal geleidelijk groeien, naast de provincies waterschappen, rijkswaterstaat, wordt verwacht dat ook b.v. gemeenten en dé particuliere markt gebruik zullen gaan maken van het AHN. 40

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 53