Lustrumboek "The 5th Element" Toepassingen voor het AHN bij waterschappen, provincies en Rijkswaterstaat Peilbesluiten: zowel bij de vervaardiging door de waterschappen als toetsing door de provincie dient de maaivefdhoogte bekend te zijn. Daar het AHN een overzicht biedt van het gehele beheersgebied kunnen gebieden met de grootste afwijking t.o.v. de ideale drooglegging hiermee duidelijk zichtbaar worden gemaakt en in de peilbesluitvorming voorrang krijgen. Ook kan het doorrekenen van varianten van een nieuw waterpeil sterk worden verbeterd. Droogleggingskaarten: Het hoogteverschil tussen het waterpeil en het landoppervlak wordt de drooglegging genoemd. De gewenste drooglegging is met name afhankelijk van het grondgebruik en de grondsoort/het bodemprofiel. Als grondgebruik kunnen hierbij verschillende vormen van agrarisch of natuurgebruik worden onderscheiden. Maaivelddaling: Door de grotere puntdichtheid en de gelijkwaardigheid van de opgenomen hoogtegegevens kan een nauwkeuriger beeld van de maaivelddaling worden gevormd. Belangrijk hierbij is ook de relatief korte meetperiode op het ideale tijdsstip waarbij het hele gebied in 1 keer gemeten wordt. De vergelijking met in de toekomst (op dezelfde wijze) op te nemen hoogtecijfers kan tevens kwalitatief sterk worden verbeterd. Bergend wateroppervlak- inundatieberekeningen: een gedetailleerde actuele digitale hoogtekaart is onmisbaar voor inundatieberekeningen of het berekenen van het waterbergend vermogen van een polder. Peilscheidingen en locatie gemalen: de ideale plaats van aan te brengen peilscheidingen (o.a. t.b.v. onderbemalingen en hoogwatervoorzieningen) kan door de komst van het AHN beter worden bepaald. Dit geldt ook voor de bepaling van locaties voor nieuw te bouwen gemalen. Grondverzet: de bepaling van de hoeveelheid te vergraven grond bij b.v. het vlak maken van een sterk geaccidenteerd terrein of het graven van watergangen kan m.b.v. de nieuwe hoogtecijfers direct plaatsvinden. Intensief meetwerk is nu niet meer nodig. Vergunningen: vergunningsaanvragen voor b.v. onderbemalingen en hoogwatervoorzieningen kunnen met de voorhanden zijnde informatie direct en veel nauwkeuriger worden beoordeeld. Keringen: van een dijklichaam kunnen m.b.v. data verkregen door laseraltimetrie dwarsprofielen, of zelfs een digitaal terreinmodel, worden vervaardigd. Voorwaarden hierbij zijn echter wel een voldoende grote puntdichtheid 1 punt per m2en niet te veel storende en weg te filteren gegevens zoals bijvoorbeeld bebouwing. Voorstudies van tracés van wegen en waterlopen: voorstudies kunnen aanzienlijk worden versneld doordat een belanqrijk basisqeqeven (hooqte) reeds aanwezig is. Zichtbaarheid-, geluidshinderstudies en Milieu Effect Rapportages: worden versneld en verbeterd door de beschikbaarheid van de hoogtegegevens. Monitoring kustafslag en -aanwas: ieder jaar maakt Rijkswaterstaat een 3D- 42

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 55