Aarde 4 WOZ en gebouwenregistratie Waar gaat het naartoe? Uit bovenstaande kunnen we de conclusie trekken dat een van de belangrijkste vragen waar nog geen antwoord op is gegeven, de vraag is wat we nu eigenlijk willen met een gebouwenregistratie, en wat voor gegevens we nodig hebben om deze wensen te vervullen. Zien we de gebouwenregistratie als een basis voor belastingheffing? Dan kunnen we met een vergelijking en afstemming met de WOZ een heel eind komen. Of andersom: zien we de belasting-registratie als een basis voor gebouwenregistratie. Of willen we misschien iets anders? En zo ja, wat hebben we ervoor over? Aan de ene kant kunnen we gebouwenregistratie zien als infrastructuur, waardoor bestaande processen van gegevensuitwisseling efficiënter (dus goedkoper) kunnen plaatsvinden en waardoor kwaliteit verhoogd kan worden. Maar hoe krijg je de overheid zover dat hiervoor geld wordt vrijgemaakt? Er zijn wel raakvlakken met de politieke actualiteit, maar een "main issue" is het op ait moment niet. Aan de andere kant kun je de gebouwenregistratie zien als vraagbaak. Hier zijn dan wellicht mogelijkheden om via de vragenstellers geld te verdienen, wanneer de gebouwenregistratie in hun informatiebehoefte voorziet. Ook hier is met brainstormen wel op een aantal ideeën te komen, maar grote geldstromen die het project kunnen dragen zijn nog niet in zicht. Bovendien is de informatiebehoefte heterogeen, zodat er een zeer uitgebreide verzameling van gegevens moet worden opgezet met alle bijkomende kosten. Wanneer we nadenken over de toegevoegde waarde van WOZ voor de gebouwenregistratie en vice versa is het verstandig om te benoemen waar beide bij elkaar komen en welke relaties er bestaan. Het is onvoldoende om te zeggen, dat een WOZ-registratie gekoppeld met een digitale foto en een word-file met gegevens over bodemverontreiniging, een gebouwenregistratie voorstelt. Zo simpel is het niet, maar een begin is het wel! Wanneer we kijken naar de mogelijkheden van de Wet WOZ voor een gebouwenregistratie komen we uit bij een vergelijking van de definities, van de onderliggende gegevens en van het proces. De definities Met name in de Wet WOZ en de uitvoeringsbepalingen zijn veel definities opgenomen, om er zeker van te zijn dat hierover geen misverstanden kunnen optreden. Hoewel de praktijk helaas wel eens anders doet vermoeden, zijn WOZ- oojecten ten opzichte van de kadastrale situatie altijd eenduidig af te bakenen. Een WOZ object kan bestaan uit één kadastraal perceel, een deel van een perceel, of meerdere hele of gedeeltelijke percelen. En dan kan een WOZ- object nog sluimerend zijn. Dit betekent dat er ten behoeve van de relatie met de afbakening een virtueel object wordt gevormd, wanneer dat voor de diverse afzonderlijke objecten erg lastig zou zijn, bijvoorbeeld een flatgebouw met veertig appartementen op één kadastraal perceel. Het is dan niet duidelijk wat de relatie zou zijn van het penthouse met de kadastrale oppervlakte. De analogie voor andere relaties ligt voor de hand. Een WOZ-object kan bestaan uit één gebouw, maar ook uit delen van één of meerdere gebouwen. Een WOZ- object kan bestaan uit één of meerdere verblijfseenheden of panddelen. Een WOZ-object kan één of meerdere bestemmingen hebben. En een WOZ-object kan geen, één of meerdere rioolaansluitingen hebben. Kortom voor alle grond en gebouwgebonden (vastgoed-)gegevens bestaat wel een eenduidige relatie met het WOZ-object. 49

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 62