Het WOZ-proces Lustrumboek 'The 5th Element" De gegevens Naast enkele subjectieve kenmerken als ligging, onderhoud en kwaliteit van de gebruikte materialen (subjectief is bijvoorbeeld de beoordeling van de ligging: sommigen van u vinden het een voordeel om tegenover een school te wonen, anderen zullen zich storen aan het lawaai van spelende kinderen) is bovendien alles meetbaar in de WOZ. Een WOZ-object heeft onder andere: WOZ-objectnummer, een adres en een kadastrale relatie inhoud oppervlakte opsomming van verschillende objectieve kenmerken, als schuur, garage, dakkapel, uitbouw, etc. Vanaf 1 januari 2000 worden bovendien de verschillende deelobjecten (keuken, woongedeelte, berging, etc.) apart geregistreerd, waardoor bijvoorbeeld een relatie met panddelen ontstaat. En ook hier weer geldt dat een overzicht van mogelijke deelobjecten in uitvoeringsbepalingen is vastgelegd. Ook het WOZ-proces biedt unieke kansen om van nut te zijn bij de opzet van een gebouwenregistratie. Het WOZ-proces bestaat in hoofdlijnen uit de volgende stappen: 1afbakenen (waar praten we over); 2. inventariseren (ontbrekende gegevens aanvullen); 3. analyse van betrokken gegevens (bij de WOZ: marktgegevens); 4. vormen van homogene groepen (die op dezelfde manier kunnen worden behandeld); 5. waarde toevoegen (bij de WOZ heel letterlijk); 6. controleren van 5; 7. verspreiden of beschikbaar stellen (bij de WOZ aan waterschappen en Belastingdienst). De analogie voor gebouwen ligt voor de hand: 1definiëren grenzen van de gebouwdelen; 2. wat zijn de verschillende onderscheidende kenmerken (wat willen we weten); 3. analyse van specifieke zaken, zoals bodemverontreiniging of bestemming; 4. efficiency bevorderen door groepen te vormen met vergelijkbare kenmerken; 5. waarde toevoegen (bijvoorbeeld een registratie van alle vergunningen op de gemeentelijke eigendommen); controleren (altijd goed); 7. verspreiden, zowel intern aan andere afdelingen als extern aan andere overheden, woningbouwverenigingen, commerciële bedrijven, als verzekeringsmaatschappijen en nypotheekverstrekkers, consumenten, beleggers, eigenaren, beheerders, architecten, andere kunstenaars. Bij punt 1moeten we nog wel een opmerking maken over de beschikking zoals deze naar de belanghebbenden gestuurd wordt. Hierin wordt voor een afgebakend WOZ-object de waarde aan de belanghebbenden meegedeeld. Zeker in complexere woongebieden zoals oudere wijken en binnensteden treden er bij de objectafbakening eenvoudig fouten op. Het zou dan ook goed zijn om de belanghebbende te informeren over de objectafbakening. Dit kan door een scheiding aan te brengen tussen de kennisgeving van de objectafbakening en de kennisgeving van de waardering. 50

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 63