Aarde 5 Gebouwenregistratie, WOZ en GIS; de meerwaarde van dit alles Hoe praten we een en ander nu aan elkaar. We hebben ondertussen hopelijk wel duidelijk gemaakt dat WOZ en gebouwenregistratie soortgelijke processen zijn met vergelijkbare relaties en dat de ervaring die is opgedaan in de Wet WOZ van nut kan zijn voor een gebouwenregistratie. Maar goed, wanneer je die ervaring dan hebt, hoe dan verder. Bouw- en Woningtoezicht beheert de gebouwenregistratie, Belastingen de WOZ, Vastgoed de kadastrale situatie en Burgerzaken de GBA. Deze en andere registraties leveren samen de ingrediënten voor de gebouwenregistratie. Uit de kop van dit hoofdstuk heeft u kunnen afleiden dat GIS een belangrijke rol kan spelen. Maar de inzet van GIS alleen is onvoldoende. Ook over het gegevensbeheer zelf moeten afspraken worden gemaakt. Wij denken dat een centrale opslag en daaraan gekoppeld centraal beheer van gegevens (voorlopig) een utopie is. In de jaren zeventig van de vorige eeuw is hiermee voldoende lesgeld betaald. Nee, het kan geen kwaad om de eilanden-structuur en cultuur, waarbij iedere afdeling de eigen specifieke gegevens beheert, te behouden. Een suggestie kan zijn om regelmatig de gegevens van iedere afdeling te kopiëren in een centrale gegevensbank. Het beheer blijft plaatsvinden op de afdeling en toch kan iedereen de gegevens bekijken, voorzover gemachtigd. Het intranet kan daarbij een uitstekend hulpmiddel zijn om de gegevens te verspreiden. Zeker wanneer al die gegevens worden ondersteund met kaart en beeldmateriaal, zoals kadastrale kaart, topografie (GBK), luchtfoto's, andere foto's, specifiek kaartmateriaal als de WOZ-objectenkaart, andere beheerskaarten (riool, wegen, etc.), digitale bouwtekeningen en bestemmingsplannen, ontstaat een nog grotere meerwaarde. Ook hier is het handig om machtigingen te verstrekken, zodat niet iedereen alles kan zien. En ook hier pleiten wij ervoor de kaarten en beelden in kopievorm ter beschikking te stellen. Real time raadplegen is technisch misschien mogelijk, maar levert in de praktijk problemen op met de performance. Bovendien kan het op maandagmorgen wel eens raar overkomen als lijnen ineens verdwijnen of uit zichzelf gaan bewegen. Vraag is dan wie dit moet gaan verzorgen. En hoe professioneel? Mogelijk kan een bestaande afdeling vastgoedinformatie of applicatiebeheer dit erbij doen. Maar misschien ook moet er apart iemand voor worden aangesteld en (deels) vrijgemaakt. Deze persoon zal doen moeten beginnen met het opstellen van procedures en met verantwoordelijkheden toewijzen. Dat vereist een frisse blik op de organisatiestructuur. Wanneer een gemeente meerwaarde wil hebben voor de diverse afdelingen, voor management en politiek, voor burgers en voor afnemers, moet de informatievoorziening goed geborgd zijn. Wij denken dat het belangrijk is om de meerwaarde die dit geheel oplevert te kwantificeren. Wellicht dat hier duidelijke voordelen zijn te behalen in financiële zin, naast de verbetering van de kwaliteit natuurlijk. Want die vraag hebben we nog helemaal niet gesteld: in hoeverre levert een gebouwenregistratie meerwaarde? Waar bestaat een koopkrachtige vraag naar gegevens van gebouwen, los van de gegevens die de WOZ toch al levert? Wij denken dat die koopkrachtige vraag er is, maar alleen wanneer een geïntegreerd gegevensbeheer wordt gevoerd, waarbij niet alleen de WOZ-gegevens en de kadastrale gegevens in beeld komen, maar alle gegevens inclusief gedigitaliseerde bouwtekeningen en fotomateriaal. 51

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 64