Aorde Over het afleiden van bodemdaling door gaswinning 55 ir. R.C.H. Quadvlieg 1 Inleiding Het voor West-Nederland zo karakteristieke landschap waar schepen traag aan de horizon voorbij varen, heeft slechts kunnen ontstaan doordat rivieren vanuit het oosten zand transporteerden en sedimenteerden waardoor een stabiele, geconsolideerde laag ontstond. Het aangrenzende veen- en kleigebied is door compactie en oxidatie ruim 4 meter gedaald. Deze bodemdaling heeft ervoor gezorgd dat een gedeelte van Nederland onder de zeespiegel ligt. Dit is één van de redenen dat bodemdaling een prominente plaats heeft op diverse agenda's hetgeen in het bijzonder geldt voor bodemdaling veroorzaakt door het produceren van gas. Dit gas wordt overigens gewonnen uit lagen die sinds afzetting reeds 3000 meter zijn gedaald! Dit artikel behandelt een procedure om bodemdaling door gaswinning af te leiden uit metingen aan het oppervlak en is een synthese van de ontwikkelingen waarover is geschreven in [5] t/m [8]. De procedure bestaat uit een iteratieve kleinste kwadraten vereffening met hypothese toetsen en eventueel gevolgd door collocatie van de stochastisch gemodelleerde trendafwijkingen. Voor de berekeningen is onder andere gebruik gemaakt van programmatuur ontwikkeld door de Subfaculteit der Geodesie van de TU Delft. Het belang van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) om bodemdaling door gaswinning te kwantificeren schuilt in de compensatieverplichting voor het treffen van maatregelen ten behoeve van de waterhuishouding die noodzakelijk worden als gev~'~ J 1 1 1 Dit betreft het verhogen van de aanpassingen aan dijken, kademuren en overige kunstwerken. Daarnaast wordt de afgeleide bodemdaling gebruikt om de bodemdalingsprognose -gebaseerd op drukafname in en gesteente-eigenschappen van het gasvoerende reservoir- te verifiëren. Dit leidt tot een nog beter begrip van het reservoirgedrag. Bodemdaling valt niet rechtstreeks te meten maar wordt afgeleid uit herhaaldelijk uitgevoerde metingen. Hiervoor zijn diverse meettechnieken beschikbaar waarvan de toepasbaarheid door lokale omstandigheden wordt bepaald. InSAR heeft bewezen succesvol te zijn in de San Joaquin Valley in Californië waar de bodemdaling door oliewinning meer dan 40 cm per jaar bedraagt [3]. Met de in Nederland typische daling van minder dan 1 cm per jaar en de grote atmosferische instabiliteit zijn de satelliet-geodetische meetmethoden vooralsnog beperkt bruikbaar gebleken; voor InSAR zie [2] en voor GPS zie [1 Hoewel waterpassen wellicht niet als de meest hippe technologie bekend staat, blijkt deze het best te voldoen. Toch is de vertaalslag van gemeten hoogteverschillen tussen peilmerken naar peilmerkdaling lastiger dan het lijkt, door de niet altijd stabiele referentiepunten [4] en door het vaak ontbreken van meetreeksen die teruggaan tot vóór de start van de gasproductie. En mocht er al in geslaagd worden om peilmerkdaling te berekenen dan is nog niet noodzakelijkerwijs bodemdaling door gaswinning vastgesteld. 1 Raoul Quadvlieg is verantwoordelijk voor het kwantificeren van de bodemdaling veroorzaakt door de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Tevens is hij global consultant van het Shell Center of Excellence on Subsidence and Compaction capaciteit van grondwater tegen te gaan en

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 68