The 2nd Element: Water 68 Lustrumboek 'The 5th Element" Dat water na aarde het tweede element is, valt te verklaren met de geschiedenis van de geodesie. De oorsprong van de geodesie ligt, zoals bekend mag worden verondersteld, bij de oude Egyptenaren. De Egyptenaren bedreven landbouw op de vruchtbare Nijloevers. Deze oevers waren zo vruchtbaar door de afzettingen die op het land overbleven na de jaarlijkse overstroming van de Nijl. Helaas was het na de jaarlijkse overstroming moeilijk te herkennen welke gebieden aan welke boer toebehoorden. Hier bood de geodeet, slechts uitgerust met een touw met dertien knopen, uitkomst. Elk jaar reconstrueerde hij de eigendomsverhoudingen in het land. Deze historische verbondenheid van de geodeet met water is tot op de dag van vandaag aanwezig, ook in dit Lustrumboek. Dit deel opent met een artikel over Open GIS, een onderwerp waar niet iedereen direct het element water in zal zien. OpenGIS stimuleert de interoperabiliteit tussen geografische informatiesystemen enerzijds en databestanden anderzijds. Het ideaalbeeld van interoperabiliteit doet denken aan de Wet van de communicerende vaten: een verbondenheid die leidt tot gelijkheid, een rimpelloze integratie van verschillende databestanden in verschillende GIS-paketten. De heren Van Oosterom en Schram gaan in op de ontwikkelingen rond Open GIS in hun artikel "OpenGIS: Wat is het en wat betekent het voor u?". Het element water is wellicht het krachtigste natuurelement. Fysische processen in oceanen kunnen het leven op land ernstig beïnvloeden. El Nino is een voorbeeld van een dergelijk oceanografisch fenomeen. Wilbert Brink gaat in zijn artikel in op het detecteren van eigenschappen van de zogenaamde Keivin- en Rossbygolven, die een belangrijke rol spelen in het ontstaan van El Nino's. Voor het detecteren van de eigenschappen wordt gebruik gemaakt van met behulp van satellietaltimetrie ingewonnen gegevens. In het laatste artikel van dit deel, het artikel "Commercialisering en toegankelijkheid van geografische overheidsgegevens in Nederland", speelt een andere eigenschap van water een belangrijke rol. Water heeft een groot doordringend vermogen, een gegeven dat iedereen die wel eens met zijn bagage in de regen heeft gelopen kan beamen. Na openen van de reistas blijkt het regenwater overal te zijn geweest, alle kleding is doorweekt. Deze toegankelijkheid staat soms in schril contrast met de toegankelijkheid van overheidsinformatie. Bastiaan van Loenen gaat in zijn artikel in op twee mogelijke principes van toegankelijkheid van geografische overheidsgegevens.

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 80