Wafer Commercialisering en toegankelijkheid van geografische overheidsgegevens in Nederland De verstrekking van geografische gegevens van de overheid ir. B. van Loenen1 De toegankelijkheid van overheidsgegevens is de afgelopen vijf jaar een veelbesproken onderwerp geweest, zowel in Nederland als daarbuiten. Overheden hebben door en voor de uitvoering van hun publieke taken de beschikking over veel gegevens. De vraag naar overheidsgegevens is gestegen door onder andere toenemend gebruik van informatietechnologie. Met name voor geografische gegevens, verzameld door de overheid, is er vraag vanuit het bedrijfsleven [1]. Grote publieke geografische gegevensbanken in Nederland zijn de (digitale) kadastrale kaart van het Kadaster, de TOPbestanden van de Topografische Dienst, de (digitale) Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN) en het NAP-bestand van de Meetkundige Dienst. Enkele van de hierboven genoemde overheidsinstanties begeven zich op de commerciële markt van geografische producten. De Topografische Dienst verkoopt bijvoorbeeld fietskaarten in zes kleurendruk. Ook andere overheden zien hierin toenemend vergelijkbare mogelijkheden. Dit staat in contrast met de toenemende wens van de Nederlandse samenleving om de toegankelijkheid van overheidsgegevens te vergroten, bijvoorbeeld door ze gratis op Internet te zetten. Deze bijdrage bespreekt twee mogelijke principes waarop het beleid voor de verstrekking van overheidsgegevens gebaseerd kan worden. Het geeft tevens een overzicht van de ontwikkelingen in het Nederlandse beleid met betrekking tot verstrekking van (geografische) overheidsgegevens. Tenslotte worden de gevolgen van het beleid voor een tweetal Nederlandse overheidsinstellingen besproken en de betekenis van het beleid voor de geografische informatievoorziening aangegeven. De principes op basis waarvan de verstrekking van overheidsgegevens geregeld kan worden, kunnen in twee stromingen worden verdeeld: de commercialisering van overheidsgegevens en de vrije toegankelijkheid van overheidsgegevens. Deze twee principes worden hier besproken. Commercialisering van overheidsgegevens Het begrip commercialisering kan op verschillende wijzen worden geïnterpreteerd [2]. In dit artikel wordt onder commercialisering van overheidsgegevens verstaan: het door een overheidsinstantie verstrekken van gegevens aan derden waarbij meer dan de verstrekkingskosten in de prijs van deze gegevens worden berekend. Een voorwaarde om te kunnen commercialiseren is het kunnen opleggen van beperkingen aan derden aan het gebruik van de gegevens. Ofwel door de mogelijkheid gegevens met bijvoorbeeld het auteursrecht te beschermen kan een prijs worden gevraagd voor het gegeven [24]. Er kunnen diverse redenen worden genoemd waarom de overheid zijn gegevens zou moeten commercialiseren. Ten eerste zal het verkopen van informatie op commerciële basis leiden tot meer efficiënte werkprocessen en dwingt het de consument zijn wensen te specificeren [21]. Of zoals Berends het mooi zegt: "het betalen van een prijs geeft de vrager een instrument om kwaliteit, snelheid en 1 Bastiaan van Loenen is yerbonden aan de sectie Geo-informatie en Grondbeleid, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, Technische Universiteit Delft 87

Lustrumboek Snellius | 2000 | | pagina 99