Ingenieursscriptie Agenda J. J. Knol der genoemde assenstelsel. Ondanks de grote tech nische vooruitgang welke ook op dit gebied is ge maakt, schijnt de nauwkeurigheid van een nog enigs zins betaalbaar systeem toch niet beter dan onge veer een mijl per uur te zijn. Tenslotte het Omega-systeem dat eigenlijk het beste te vergelijken is met een normaal radionavigatiesys teem, zoals Decca en Hi-Fix, doch dan op een veel grotere schaal. Het is de bedoeling om eind 1971 met acht zenders de gehele wereld te bestrijken. Hoe wel het systeem ook een absolute plaatsbepaling le vert, heeft het voor nauwkeurige navigatiedoelein- den vermoedelijk meer mogelijkheden om als rela tief systeem, dus tussen de satellietplaatsbepalingen in, te worden gebruikt. Geïntegreerde navigatiesystemen Vele, voornamelijk Amerikaanse, maatschappijen besteden grote bedragen aan de ontwikkeling van een volledig geïntegreerd navigatiesysteem dat de absolute plaatsbepaling van het satellietsysteem combineert met een of meer van de drie genoemde relatieve systemen. Een belangrijk onderdeel van een dergelijk geïntegreerd systeem is een statistisch verantwoorde berekeningswijze, waarbij alle waar nemingen worden gebruikt en waarbij rekening wordt gehouden met de daarbij bereikte nauwkeurig heid. Hoewel het streven is naar een systeem dat de navigator te allen tijde automatisch zijn positie geeft met een nauwkeurigheid van 100 meter of beter, is dit doel tot dusver nog niet gerealiseerd. Een onderzoek naar vorm- en plaatsafwijkingen van construc- ticonderdelcn in de bouw. Delft, november 1970 Samenvatting Deel I van de scriptie, getiteld: „Problematiek verbonden aan het bouwproces", is in eerste instantie geschreven om aan de geodeet informatie te verstrekken betreffende: a. de moeilijkheden bij het samenvoegen van constructie onderdelen; b. de te kiezen weg om tot een oplossing van bovengenoemde moeilijkheden te geraken; c. de taak van verschillende personen die bij het bouwproces betrokken zijn; d. de werkzaamheden van de maatvoerder op de bouwplaats het gedeelte add., beschreven in hoofdstuk 2, deel 1, beoogt tevens leesbaar te zijn voor een niet-landmeet- kundige, b.v. een aannemer, een uitvoerder, een maat voerder, etc. De moeilijkheden verbonden aan het samenvoegen van con structieonderdelen worden aangeduid met passingsproblemen. Deze zijn een gevolg van afwijkingen die optreden bij het fabriceren en monteren van de onderdelen. Hierbij spelen het toegepaste meetproces, maar ook materiaaleigenschappen van de onderdelen, een belangrijke rol. Een oplossing van het passingsprobleem wordt gezocht in de richting van het opstellen van tolerantieschema's voor maat- afwijkingen van constructieonderdelen en een normalisatie van de wijze waarop deze onderdelen kunnen worden samen gevoegd. Hiertoe is het noodzakelijk dat door het uitvoeren van metin gen inzicht wordt verkregen in de orde van grootte van af wijkingen die optreden. In deel 11 van de scriptie, getiteld: „Onderzoek naar de be paling van horizontale en verticale componenten van af- ngt 71 wijkingen van constructieonderdelen in een bouwwerk" wordt de beschrijving gegeven van een meetmethode met behulp waarvan vorm- en plaatsafwijkingen van constructie onderdelen, die een onderdeel vormen van het skelet van een bouwwerk, gemeten kunnen worden. Dit deel vormt het geodetisch-technisch gedeelte van de scrip tie. Het nauwkeurigheidsonderzoek (beschreven in hoofd stuk 2, deel II) dat aan de meetmethode gekoppeld is, is nog niet afgerond. Voordat dit gedeelte van het onderzoek wordt gecontinu eerd, dient eerst enige ervaring met de toepassing van de methode te worden opgedaan. Toepassing in de praktijk zal leren of de meetmethode, die gebaseerd is op het principe van voorwaartse snijding, ge combineerd met trigonometrische hoogtemeting, de meest ge schikte methode is om genoemde afwijkingen te meten. 29 januari 1971 Vergadering Nederlandse Vereniging voor Geodesie Utrecht 18 maart 1971 Openbare les van ir. G. A. van Wely naar aanleiding van zijn benoeming tot lector. 1-14 augustus 1971 15e algemene vergadering van U.G.G.I. Moskou 1-10 september 1971 13e FIG-congres Wiesbaden 15-16 oktober 1971 6e NGL-congres-l-tentoonstelling Arnhem 11

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 13