Benoeming wing en uitbreiding van het R.E.U.N. Kelsey (Southampton) behandelde „Considerations arising from the 1970 readjustment of the geodetic levelling of Great Britain". De eerder door Edge gesignaleerde discrepanties tussen de resultaten van de waterpassing en van de peilschaalaflezingen zijn nog niet tot een oplossing gebracht. Rodriguez (Rio de Janeiro) beschreef in „Brazilian National System of First order Levelling" de enorme arbeid verbonden aan de waterpassing in een zo uitgebreid land als Brazilië. Het net omvat thans bijna 100.000 km waterpassing. De verbinding door Bolivia met Chili op ongeveer 20 Z.B. leverde een verschil van nog geen 16 cm tussen het waarge nomen zeeniveau aan de Atlantische en aan de Grote Oceaan. Rinner (Graz) „Base point fields in Coast Surveying" behan delde de opbouw van geodetische netten aan de kust en de vastlegging in coördinaten van punten op de zeebodem. In de 6e en 7e zitting werden een aantal studies behandeld met betrekking tot lang- en kortperiodieke astronomische, me teorologische en andere invloeden op het getij. In de 8e zitting vroeg Moitoret (Monte Carlo) zich af of het bijhouden van een catalogus van geodetische punten langs de kust zoals door het International Hydrographic Bureau sinds 1929 wordt verzorgd nog wel zin heeft„Coastal geographical (geodetic) positions". Een aantal juridische aspecten met betrekking tot de grens van land en zee en de rechten op de zeebodem werden belicht door Phillips (Rockville) in „Coastal boundary Surveys". De toenemende exploitatie van de zee en de zeebodem zal ons in versneld tempo met deze problematiek confronteren. De gevolgen van het veranderend zeeniveau voor een stad als Venetië werden beschreven door Frasetto (Venetië): „The subsidence and storm surge effects of Venice-Italy". Frasetto, directeur van een speciaal laboratorium van de Italian Natio nal Research Council, onderzoekt de processen die de daling van de stad (gemiddeld 5 mm per jaar) en de rijzing van het zeeniveau (vermoedelijk ongeveer 1,2 mm per jaar) veroor zaken. De 8e zitting werd besloten met een inleiding van Gro ten (München) „On the spherical harmonies series of the sea tide correction of earth tide observation". In de 9e zitting waren een aantal onderwerpen uit de sfeer van de geologie en studie van de bodembeweging bijeengebracht. Koch (Bonn) sprak over „Gravity values for continental shelf areas from satellite altimetry", Kick (Regensburg) over „State of knowledge in Glacial Eustasy". Bendefy (Budapest) gaf een aantal voorbeelden van geologisch of geodetisch aangetoonde veranderingen in de grootte en zelfs het teken van de bodembeweging. Zijn voordracht was getiteld „Phenomena of Crustal pulsa tions in littoral regions in the past and in the present time". In de laatste voordracht van het symposium behandelden Geyh en 57re//(Hannover) „Studies on coastal movements and sea- level changes by means of the statistical evaluation of 14 C- data". In het Nederlandse en Noordduitse kustgebied zijn sinds 1961 (toen Jelgersma de eerste resultaten publiceerde) een groot aantal ouderdomsbepalingen verricht met behulp van het ge halte aan radio-actieve koolstof in veenmonsters op verschil lende diepte. Geyh en Streif onderzochten of de geconstateer de relatieve zeespiegelveranderingen van lokale of regionale aard waren, daarbij op een speciale manier rekening hou dend met de standaardafwijkingen van de waarnemingen. In de slotzitting werden 5 resoluties aangenomen. 1Een aanbeveling aan elk land om naar vermogen een aan tal zorgvuldig ingerichte peilschalen te installeren, en deze te doen onderhouden en waterpassen op wetenschappe lijk verantwoorde wijze. 2. Een aanbeveling tot het verrichten van theoretisch onder zoek met betrekking tot de geconstateerde invloed van het getij op hoogte van punten aan de kust, en het verrichten van onderzoek tot meting van deze effecten. 3. Een aanbeveling tot a. een uitbreiding van het R.E.U.N. naar Oostelijk Euro pa tot in de Sovjet-Unie teneinde ook peilschalen in de Oostelijke Oostzee, de Zwarte Zee en de Oostelijke Middellandse zee in de onderzoekingen te kunnen be trekken en b. een algehele revisie van het Europese waterpasnet (R.E.U.N.) in verband met het beschikbaar zijn van meer recente waterpasgegevens. (Bedoeld werd o.a. het nieuwe Franse net). 4. Een aanbeveling om te onderzoeken of er verspreid over de aarde een aantal stations te installeren zijn waar perio diek de versnelling van de zwaartekracht met grote nauw keurigheid in absolute zin kan worden gemeten, teneinde voor de toekomst een basis te hebben voor onderzoekin gen met betrekking tot bodembeweging. 5. De laatste resolutie vertolkte de dank van de deelnemers aan het organisatie-comité dat onder leiding van Sigl het symposium op voortreffelijke wijze had voorbereid en ge leid. De kust vormt zowel voor de geodesie als voor de oceanogra fie een lastige storingszone hetgeen de wetenschappelijke ont moeting van beide disciplines in belangrijke mate bemoeilijkt. Wellicht berust de keuze van een zo ver van de kust gelegen plaats als München voor dit symposium wel op psychologi sche gronden. In ieder geval was de sfeer, die door het orga nisatie-comité was geschapen een stimulans voor een vrucht bare en prettige discussie. Deze sfeer werd geaccentueerd door de zorgvuldig in de hand gehouden tijdschema's zonder dat dit overigens op storende wijze merkbaar was, door de ver siering van de collegezaal met een paar bloemstukken en door de met smaak gekozen en verzorgde ontvangsten en excursies waarbij de deelnemers volop gelegenheid hadden tot informele persoonlijke contacten. A. Waalewijn Bij Koninklijk Besluit van 16 oktober 1970 is benoemd tot gewoon lector in de Afdeling der Weg- en Waterbouwkunde om onderwijs te geven in de fotogrammetrie Dr. Ir. G. H. Ligterink. Sinds 1964 is hij wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Onderafdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft. Vanaf 1965 is hij eveneens verbonden aan het ITC te Delft. ngt 71 15

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 17