Publikaties Rijkscommissie voor Geodesie Technisch tentoonstellingscentrum De werkgroep 4 heeft inmiddels zijn werkzaamheden beëin digd, werkgroepen 1 en 2 zullen in de loop van 1971 hun taak afronden. In verband met samenstellen en eventueel verme nigvuldigen van eindrapporten is deze post vrij hoog. Post 8. Ons land is in 5 regio's verdeeld: 1Groningen, Friesland en Drente - reg. vert. Ir. W. de Vos. 2. Overijssel en Gelderland - reg. vert. Ir W. Berends. 3. Utrecht en Noord-Holland - reg. vert. Ir. J. de Boer. 4. Zuid-Holland - reg. vert. Ir. G. L. Strang van Hees. 5. Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Limburg - reg. vert. nog te benoemen. Post 9. De kosten ten behoeve van de bibliotheek bestaan uit aan schaf van boeken en tijdschriften en de verzekering van de bibliotheek. Posten 10 en II. Zijn b.v reiskosten van bestuursleden voor het bijwonen van vergaderingen, representatiekosten, telefoon en correspon- dentiekosten. Ir. H. W. Rentema, penningmeester van de Ned. Ver. voor Geodesie In 1970 zijn door de Rijkscommissie voor Geodesie de vol gende publikaties uitgegeven: G. Bakker The Adjustment of Primary Direction Measurements with Special Reference to Circle Testing Methods Delft, 1970. 42 biz., f 11,— Bij het randonderzoek is traditioneel steeds gebruik gemaakt van een enkele proefhoek. In deze publikatie wordt uitgegaan van m richtingen die in n randstanden worden gemeten, vol gens de methode Bessel of Schreiber. Het blijkt dat deze waarnemingsprogramma's dezelfde opbouw hebben als de gebruikelijke veldprogramma's. De doelstelling is echter ver schillend: in het eerste geval gaat het om een schatting van de parameters die de afwijkingen in de randstrepen karakte riseren, in het tweede geval om de schatters van de richtingen. Voor de beide meetmethoden - Bessel en Schreiber - is een Algolprogramma geschreven dat zowel voor de uitwerking van de veldprogramma's als voor de programma's voor het randonderzoek gebruikt kan worden. J. C. de Munck The Theory of Dispersion Applied to Electro-Optical Distance Measurement and Angle Measurement Delft, 1970. 48 biz., f 10,50. Voor de groepslooptijd in een inhomogeen medium met dis persie wordt een uitdrukking afgeleid die meer exact is dan de groepsbrekingsindex. Door deze uitdrukking toe te passen op de theorie van Moritz wordt de grootte nagegaan van ver schillende invloeden op de elektronische afstandsmeting met één, twee of drie golflengtes (bijvoorbeeld blauw licht, rood licht en microgolven) en op hoekmeting met twee golflengtes (blauw en rood licht). Voor elektronische afstandsmeting blijkt het gebruik van de dispersie tot zeer hoge nauwkeurig heden te kunnen leiden, misschien tot enkele delen op de miljard. Het gebruik van de dispersie voor de correctie van refractie bij hoekmetingen zal echter veel moeilijker zijn. Een belangrijke winst in de nauwkeurigheid lijkt nauwelijks te verwachten. Deze publikaties kunnen besteld worden bij Rijkscommissie voor Geodesie, Kanaalweg 4, Delft. Op 2 juni 1969 heeft de voorzitter van de Commissie Tech nische Wetenschappen van de Academische Raad de Werk groep Technisch Tentoonstellingscentrum (T.T.C.) geïnstal leerd. Deze Werkgroep heeft tot taak na te gaan of het mogelijk is te komen tot een Nederlands Technisch Tentoon stellingscentrum, dat het begrip „Technisch Museum" insluit. De Werkgroep heeft als voorzitter Ir. J. Lohmann, vice-president van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en oud-president-directeur van de Nederlandsche Spoor wegen. Een van de belangrijkste doelstellingen van het T.T.C. is bij jonge mensen, in het bijzonder bij potentiële studenten in de technische wetenschappen, alsmede bij de Nederlandse samenleving in het algemeen, belangstelling te wekken voor en inlichtingen te verstrekken over de hedendaagse techniek, te verwachten technische ontwikkelingen en het daaraan ver bonden maatschappelijk belang gezien tegen de achtergrond van hun historie. Hoewel de plannen voor het centrum nog niet volledig zijn uitgewerkt staat toch reeds vast, dat het niet de bedoeling is apparaten, toestellen, machines ed. van uitsluitend historische waarde bijeen te brengen. Er zal minstens even veel aandacht worden besteed aan het exposeren van moderne apparatuur, vooral als die apparatuur zich leent voor het geven van in structie. De Werkgroep is er zich van bewust dat voor de verwezen lijking van de plannen de medewerking van bedrijven, in stellingen, verenigingen, genootschappen, stichtingen, e.d. onontbeerlijk is. Vele hiervan zullen t.z.t. benaderd worden om hun belangstelling voor een Technisch Tentoonstellings centrum en hun bereidheid daaraan actief mede te werken, te peilen. Voorlopig echter wordt op een ieder een beroep gedaan er met kracht voor te waken, dat technische of wetenschappe lijke apparatuur, machines, instrumenten, gereedschappen enz., maar ook boeken, catalogi, werktekeningen, bestekken e.d., die van historische waarde kunnen worden geacht, niet verloren gaan. Degene die voor de Werkgroep nuttige aanwijzingen heeft of daarover nadere inlichtingen wenst kan zich wenden tot Ir. J. H. Makkink, Werkgroep Technisch Tentoonstellings centrum, p/a Technische Hogeschool, gebouw Nieuwelaan 76, Delft, telefoon 01730/33222 - toestel 143. LANDMEETKUNDIG GEZELSCHAP „SNELLIUS" Met ingang van 9 december 1970 is het bestuur van „Snellius" als volgt samengesteld: Ludo Boeye voorzitter Piet Plantinga secretaris-penningmeester Jan den Duik commissaris-onderwijs Chris Nelis excursie-commissaris TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT examen Geslaagd voor het doctoraal examen voor geodetisch in genieur: J. J. Knol. 18 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 20