In memoriam J. H. M. Ockels Veel te jong naar menselijke begrippen overleed op 12 januari 1971 zeer plotseling de hoofdingenieur van het kadaster Johan Hendrik Marten Ockels. Van 1 juli 1938 af was hij achtereenvolgens werk zaam aan het bureau van de landmeetkundige dienst van het kadaster te Arnhem, de bureaus van de ruilverkavelingsdienst te Arnhem en vervolgens te Eindhoven, om weer terug te keren bij de land meetkundige dienst te Almelo en daarna te Brielle (als hoofd van het bureau) en te Groningen, waarna tenslotte de verplaatsing naar de ruilverkavelings dienst te Groningen is gevolgd. Johan Ockels heeft het in zijn leven zichzelf en anderen bepaald niet gemakkelijk gemaakt. Daar uit vloeide voort, dat hij zijn werk door de jaren heen met wisselend enthousiasme heeft verricht. Voor hem en zijn omgeving - zijn gezin niet het minst - was het verheugend, dat hij zich de laatste tien jaren bij de ruilverkavelingsdienst zozeer op zijn plaats heeft gevoeld, dat hij zich met hart en ziel kon wijden aan de taken, waarvoor hij zich zag gesteld. Vijf jaar geleden kreeg hij de eerste ernstige waar schuwing, dat zijn lichaam niet kon verrichten, waar toe zijn capaciteiten hem in staat stelden. Van deze tijd af had hij opdracht om op kantoordagen een wat langere middagpauze te houden. In het alge meen heeft hij zich daaraan gehouden, zoals hij zich ook nauwgezet hield aan de aanwijzingen van medische zijde. Van een verminderde activiteit bui ten het kantoor werd zelden iets gemerkt. Hij wilde ook niet graag ontzien worden. Tenslotte was hij landmeter-deskundige van zes ruilverkavelingen, maar hij was niettemin van alle bijzonderheden nauwkeurig op de hoogte; alleen voor administra tieve details interesseerde hij zich minder. Met het groeien van het enthousiasme voor zijn werk nam ook de actieve deelneming aan het kerke lijk leven toe. Jarenlang was hij een trouw en actief lid van een bijbelstudiegroep en van een sociale studiekring. Meer en meer groeide zijn behoefte aan daadwerkelijke deelneming in het werk van de Remonstrantse Gemeente als geheel. Hij aan vaardde een kandidatuur voor de kerkeraad. Na zijn verkiezing werd hij op 10 januari, slechts twee dagen voor zijn overlijden, geïnstalleerd. Na een inspannende werkdag, gevolgd door een enkele uren durend medisch onderzoek is er, voor vrijwel een ieder onverwacht, aan zijn leven een einde gekomen. Mijn indruk was, dat hij zelf heeft gevreesd, dat een schijnbaar geringe aandoening van ernstige aard was. Zowel op ambtelijk als op kerkelijk gebied is het leven van Johan Ockels naar een climax gegroeid. In de kring van zijn collega's, zijn medewerkers en de plaatselijke commissies wordt zijn heengaan diep betreurd, doch bovenal gaan onze gedachten van medeleven uit naar zijn vrouw en kinderen. Moge hun geloof de bron zijn, waaruit zij de kracht putten, die hun in staat stelt hun verlies te dragen, en de inspiratie om hun taken te verrichten. G. Bierma 34 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 16