De computer in opmars le jaargang, no 2, februari 1971 Inleiding Gedurende de afgelopen maanden bezocht ik twee congressen op computergebied. Het eerste handelde over „Computer Graphics" (verder af te korten tot CG), het afbeelden onder besturing van de computer. (Met opzet wordt over afbeelden gesproken en niet over tekenen, omdat anders direct aan de tekenauto maat wordt gedacht. De tekenautomaat behoort wel iswaar tot de CG, maar dit gebied is in feite veel breder.) Het tweede congres had tot onderwerp „Computer Education" (af te korten tot CE), een naam met een dubbele betekenis, nl. het onderwijs in het gebruik van de computer en het gebruik van de computer in het onderwijs. Dat beide congressen in één artikel worden behan deld komt natuurlijk door het woordje computer. Ondanks het feit, dat de overlap tussen beide con gressen niet meer dan 5% bedraagt, meen ik, dat juist door het naast elkaar plaatsen uit verschil en overeenkomst enkele markante en belangrijke pun ten naar voren kunnen worden gehaald. Uit de ondertitel van het artikel blijkt overigens al, dat geen verslag zal worden uitgebracht. Dat heeft ook weinig zin. Een verslag dient immers een totaal beeld te geven, terwijl het op de congressen behan delde voor een zeer groot deel voor de geodesie niet van direct belang is. Enkele uiterlijke kenmerken Het internationale symposium „CG 70" werd ge houden van 14-16 april 1970 en georganiseerd door de „Brunei University", een nieuwe universiteit in Uxbridge, aan de rand van Londen. Deze universi teit heeft een „Department of Computer Science" met een beginnende reputatie op het gebied van „Computer Graphics". Het symposium telde een 1000-tal deelnemers, waar onder enkele tientallen Nederlanders. Parallel werd een vrij grote tentoonstelling gehouden (met onge veer 50 stands). Het symposium kende geen georga niseerde ontspanning. Afgezien van opening en slot zitting, ieder van een half uur, werd continu verga derd in vier parallelzittingen. Zodoende presteerde men het in drie dagen 26 zittingen te houden over 15 verschillende thema's. De „IFIP World Conference on Computer Educa tion 1970" vond plaats van 24-28 augustus 1970 in het RAI-congrescentrum te Amsterdam met als or ganisator de Internationa] Federation for Informa tion Processing. Het aantal deelnemers bedroeg 800, waaronder eni ge honderden Nederlanders. Het congres werd voor afgegaan door een drietal regionale congressen, resp. in Amerika, Europa, en het Midden-Oosten. Ook hier was een tentoonstelling ingericht, welke echter veel kleiner was dan bij CG 70. Meer opvallend was ft 71 IMPRESSIES VAN EN BESPIEGELINGEN OVER TWEE CONGRESSEN B. G. K. Krijger SUMMARY The article describes the impressions two Computer Congresses made on the author. The subject of the first congress was "computer graphics", the second congress dealt with "computer education". The trend of the development in the computer field is illustrated by comparing the two congresses. The most striking tendencies are the explosive character of the development, the fast growing number of applications, also outside the field of computations, and the resulting effect of integration induced by the computer. ngt 71 21

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 3