de uitstalling van een uitgebreide boekenverzame ling: ongeveer 1000 boeken op het gebied van com puters (overigens nog maar een klein deel van de totale literatuur op dit gebied) waren te bezichtigen. De morgenzittingen van het congres werden plenair gehouden, over meer algemene onderwerpen, 's Mid dags werden 3 tot 5 parallelzittingen gehouden over de twee thema's, die in de titel van de conferentie be sloten liggen: „Education about computers" en „Use of computers in education" (zelf gaf ik vooral aandacht aan het tweede thema). In totaal werden 17 zittingen gehouden. Eén dag was gewijd aan ex cursies. De documentatie van beide congressen was uitstekend verzorgd. Vooraf werd in drie forse delen de tekst van de te houden voordrachten uitgedeeld. Nog in een ander opzicht stemden beide congressen overeen: In totaal voerden een 80-tal sprekers het woord. Explosie Ook naar de inhoud waren er belangrijke overeen komsten tussen beide congressen. Beider onderwer pen betroffen een gebied dat 10 jaar geleden nog na genoeg onbekend was (wat betreft het tweede con gres bedoel ik vooral het thema: het gebruik van computers in het onderwijs). Het feit alleen al dat over zulke jonge onderwerpen congressen worden gehouden met 1000 deelnemers, is een bewijs voor de explosieve ontwikkeling op computergebied. Het explosieve karakter van de ontwikkeling had overi gens wel tot gevolg, dat menig spreker wel een enigs zins chauvinistische indruk maakte. Nieuwe moge lijkheden werden soms aangekondigd alsof het tot op heden gepresteerde nauwelijks van enige waarde zou zijn. Het explosieve in de ontwikkeling kwam ook op allerlei andere manieren tot uiting. Zo maakte de IFIP-Vicepresident H. Zemanek bij zijn welkomst woord het volgende rekensommetje: Bij een com puter zal gemiddeld een staf van 15 mensen nodig zijn. De toename van het aantal computers is onge veer 30% per jaar, wat een verdubbeling per 3 jaar en een vertienvoudiging in 10 jaar betekent. Ook valt te voorzien dat alle landen tenslotte de huidige Amerikaanse computerdichtheid zullen bereiken (1 computer per 30.000 inwoners). Dit betekent dat in de verre toekomst, bij een wereld bevolking van 4 miljard mensen, 20 miljoen compu terspecialisten nodig zullen zijn. Hier komt een ge weldige onderwijstaak te liggen. Voorspeld werd dat in de nabije toekomst de com puterindustrie de grootste industrie ter wereld zal zijn, groter dan olie- en autoindustrie. Op de tentoonstelling van het CE-congres lag een boek dat niet anders weergaf dan een beknopte be schrijving van alle programmeertalen, voorzover deze op meer dan een type computer zijn geïmple menteerd. Het boek bevatte niet minder dan 200 ta len, waarvan enige tientallen overigens al weer tot de dode talen zijn gaan behoren. Tijdens beide congressen bleek voortdurend, dat de computer steeds meer het gehele menselijke bestaan gaat doordringen. Beide congressen vermeldden de meest uiteenlopende toepassingsmogelijkheden. Waarom juist nu? Hoe komt het dat beide gebieden, CG en CE, juist nu tot ontwikkeling komen? De oorzaak is m.i., dat het interactieve gebruik van de computer de laatste jaren sterk naar voren komt. Eenvoudige handelin gen van de mens hebben bewerkingen tot gevolg, die soms zeer ingewikkeld zijn, maar waarvan de resultaten ondanks dat toch (vrijwel) onmiddellijk ter beschikking komen en op hun beurt kunnen wor den gebruikt voor nieuwe eenvoudige handelingen, die weer ingewikkelde bewerkingen tot gevolg heb ben, enz. Uit het gebied van C(omputer) G(raphics) is vooral de grafische beeldbuis van belang: Onder besturing van een daartoe geprogrammeerde computer wordt een afbeelding op de beeldbuis geprojecteerd. Met behulp van een toetsenbord, of van een lichtpen kan in de afbeelding worden ingegrepen, en kunnen bepaalde er aan ten grondslag liggende parameters worden gewijzigd. De oorspronkelijke afbeelding wordt dan direct vervangen door de afbeelding met gewijzigde parameterwaarden. Een kenmerkend verschil van de grafische beeldbuis ten opzichte van de tekenautomaat is, dat bij de beeldbuis de afbeelding langs elektronische weg tot stand komt, terwijl bij de tekenautomaat mecha- 22 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 4