Versterking van de intuïtie Een geheel andere mogelijkheid tot versterking van het intuïtieve inzicht is gelegen in het afbeelden van projecties van 4- of meerdimensionele lichamen in de 3- of 2-dimensionele ruimte. Zo liet men tijdens het congres CG 70 zien een 2-dimensionele projec tie van een 3-dimensionele projectie van een 4-di- mensionele kubus. Het model van een meerdimen- sioneel voorwerp kan in het geheugen van de com puter worden opgeborgen en elke gewenste projectie methode naar de 3- of 2-dimensionele ruimte kan dan in het programma worden verwerkt. Denkbaar is, dat op deze wijze nieuw inzicht wordt verworven. Tij dens het congres CG 70 waren al toepassingen te zien van deze gedachtengang op de relativiteits theorie. Een volgende toepassingsmogelijkheid is om het model van een ruimtelijk voorwerp in het geheugen op te bergen, en twee tekeningen te berekenen en te produceren, die samen een stereoscopisch beeld van het voorwerp kunnen geven. Deze toepassing is mo gelijk met de tekenautomaat, maar gebruikt men kleurentelevisie dan kan ook aan de beeldbuis wor den gedacht. Een andere mogelijkheid is nog het maken van films, met name voor zaken, die te groot of te klein zijn om experimenten toe te laten. Men kan b.v. den ken aan de astronomie of aan de quantummecha- nica. Uit laatstgenoemd gebied werd tijdens het congres een filmpje vertoond, waarvan een van de toeschouwers na afloop opmerkte, dat hij er meer van had geleerd dan van een cursus van een heel jaar over ditzelfde onderwerp. Dat moet dan wel een slechte cursus zijn geweest, maar het was toch wel een treffende opmerking. Enkele toepassingsgebieden In het voorgaande zijn enkele opvallende voorbeel den genoemd. De toepassingsgebieden waren vele, en van zeer verscheiden aard. Merkwaardig was de grote aandacht die tijdens het congres werd gegeven aan de kunst. Veel kunstenaars zien in de ontwikke ling op dit gebied een zeer belangrijke uitbreiding van hun creatieve mogelijkheden. Kennelijk doet zich bij het maken van een kunstwerk ook veel rou tinewerk voor, dat men gaarne aan de computer de- legeert. Ook de mogelijkheden tot nabootsing van het toeval zijn in dit opzicht van belang. Nagenoeg elke tak van kunst was op het congres vertegenwoor digd. Zonder fig. 1 als kunst te beschouwen, kan deze afbeelding wellicht toch dienen als illustratie van de mogelijkheden. Zonder volledig te willen zijn, noem ik een aantal andere toepassingsgebieden: - Het ontwerpen van elektrische circuits, pijpleidin gen, ventilatiesystemen, auto's, vliegtuigen, wegen. - Patroonherkenning. - Afbeelden van geometrische oppervlakken. - Bedrijfsvoering, economie. - Informatieverwerking in ziekenhuizen. - Tekstbehandeling. - Grondmechanica. - Gebruik in het onderwijs (vooral voor manage menttraining). Verder werd een groot aantal met de computer vervaardigde films vertoond, uit de thermodyna mica, over het integreren van oppervlakken, over het landen van een vliegtuig op een vliegdekschip, om enkele voorbeelden te noemen. Ook bleek dat het gebied van de CG aanleiding geeft tot vergaande ontwikkelingen op programmerings- gebied: Allerlei speciaal voor dit gebied ontworpen pro grammeertalen komen in ontwikkeling. Van zeer groot belang blijkt ook te zijn het gebied van de zgn. datastructures: volgens welk organisatiepatroon moet men gegevens in het geheugen opbergen om snel te kunnen rekenen en tekenen, en om het ver keer van gegevens tot een minimum te beperken. Revolutie Vooral in de Verenigde Staten is het gebruik van de computer in het onderwijs al ver doorgedrongen. Zo werd melding gemaakt van een centrum op dit ge bied in Philadelphia, waarbij in totaal 35000 leerlin gen waren betrokken. Gebruik van de computer betekent overigens niet geautomatiseerd onderwijs. Uit de praktijk blijkt dat de student als regel niet langer dan een uur per dag achter de bedieningstafel doorbrengt. Vooral de rou tine-elementen uit het onderwijs worden aan de com puter overgedragen. ngt 71 25

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 7