De belangrijkste gevolgen van de integratie van de computer in het onderwijs zijn: 1. Door de ogenblikkelijke respons, die de student steeds krijgt, raakt hij veel sterker dan voorheen bij zijn studie betrokken. Doordat hij dialogisch werkt, onderkent hij veel sneller zijn fouten. Vooral voor studenten uit de sociaal zwakkere milieus schijnt de grotere betrokkenheid zeer po sitief te werken. 2. Het onderwijs, zowel aan de computer als los daarvan wordt veel meer geïndividualiseerd, flexi beler. Aan de kant van de computer doordat een aantal parallelle mogelijkheden kunnen wor den ingebouwd en elke student voortdurend aan wijzingen kan krijgen, die mede bepaald worden door zijn eigen prestaties. Zo maakte één van de voordrachten melding van een serie lessen wis kunde, geprogrammeerd in vijf verschillende graden van moeilijkheid. Bij het begin van de les sen onderging de student een test, waaruit de computer concludeerde tot een advies ten aanzien van de te kiezen graad van moeilijkheid. Maar ook de docent kan zich veel meer met de individuele moeilijkheden van de student bezig houden, omdat hij verlost is van een aantal routi newerkzaamheden. 3. Er komen meer mogelijkheden om na te gaan wat de student gedaan heeft en weet. In sommige systemen vindt dagelijks rapportage plaats door de computer over de prestaties van elke student. Deze rapportage kan dan weer gebruikt worden door de docent om zijn aanpak voor de volgende dag te bepalen. 4. Het onderwijssysteem, de onderwijsstrategie wordt veel vollediger dan voorheen doorgelicht. Immers een fout in de leerprogramma's wordt niet door de computer hersteld. Fouten moeten dus worden voorkomen. Bij het onderwijs zonder de computer kan de docent zijn fouten direct her stellen, nadat hij ze ontdekt heeft. Sommige van de sprekers op het CE-congres meenden zelfs, dat het doorlichten van de huidi ge onderwijsstrategie wel nuttig is, maar dan alleen om te weten hoe het niet moet. 5. Een van de zwakste punten van de huidige on derwijssystemen, nl. een groot gebrek aan inte gratie van de verschillende onderwerpen, wordt in de wortel aangetast. Samenvattend kan worden gesteld, dat op de lange duur een revolutie in het onderwijs en in het ont werpen van onderwijsmateriaal kan worden ver wacht. Het gaat maar niet om kleine variaties in het bestaande systeem, maar om de vraag: Wat kunnen we doen dat voorheen onmogelijk was? Een van de sprekers trok een vergelijking met het stukje krijt. Het krijt is volledig in het onderwijs geïntegreerd. Zo zal het ook met de computer gaan. De computer kan niet geïsoleerd blijven tot een bepaald hoekje, tot specifieke delen van een vak, die in tegenstelling tot andere delen geschikt zouden zijn voor compu tergebruik. Geen middel tegen alle kwalen Natuurlijk mag de computer niet gezien worden als middel tegen alle onderwijskwalen. Ook hier zal men op allerlei grenzen stuiten. Om enkele belangrijke grenzen te noemen: Onderwijs kan nooit in een gesloten systeem worden gevangen. Er is steeds beweging en verandering. Do cent en student staan ook voortdurend bloot aan in vloeden van buiten. Het is onvoorspelbaar welke fouten een student zal gaan maken. Daarom zal elk gekozen systeem voort durend verbeterd moeten worden. Een belangrijke grens is die van gebrek aan tijd en geld. Een les van een uur, op de computer gevolgd, kost 100 tot 200 uur voorbereiding. Men staat dan ook vaak voor een vicieuze cirkelOm geld en tijd te krijgen voor deze soort onderwijs zal men eerst de mogelijkheden ervan moeten aantonen, maar ook daarvoor is eerst tijd en geld nodig. Ook blijkt de traditionele structuur van de school vaak een handicap te zijn. „Computer assisted in struction" past eenvoudig niet in de bestaande struc turen. Hiermee hangt samen de mentaliteit van docent of leraar, welke mentaliteit vaak een belemmering is om verder te komen. „Teaching the teachers, that's ngt 71 26

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 8