the problem", zo werd wel gezegd. Vaak wordt dan ook minstens even veel aandacht gegeven aan de voorlichting over het gebruik van deze methoden als aan de samenstelling van de lessen. Verder werd er heel sterk de nadruk op gelegd, dat het niet de computerspecialist, of de industrie moet zijn van wie het schrijven van de lessen uit moet gaan. De docent, de leraar dient een centrale positie in te nemen, aangezien anders te veel wordt gemikt op successen op korte termijn. Enkele voorbeelden Ook ten aanzien van het gebruik van de computer in het onderwijs geldt, dat voorbeelden van toepas singen op vele gebieden werden gegeven. Om weer enkele voorbeelden te noemen: Taalonderwijs, be drijfsvoering, biologie, wiskunde, klinische diagnose, elektronica, stadsontwikkeling, enz. Een aardig voorbeeld, dat tijdens het CE-congres te zien was, was een systeem voor het schrijven van cursussen. De computer vroeg daarbij naar de probleemstel ling die men wilde behandelen, de vragen die men wenste te stellen, de antwoorden die men als juist of onjuist wilde kwalificeren, enz. Op deze wijze was in het schrijven van bepaalde soorten computercursus sen een zekere graad van automatisering bereikt. Dat men ook in deze richting zoekt, is begrijpelijk. Immers een computerles dient een sluitend geheel te zijn. Of de les inderdaad sluitend is, kan dan weer met de computer worden gecontroleerd. Een ander voorbeeld was een eenvoudig systeem voor het leren van de eerste beginselen van de waar schijnlijkheidsrekening en statistiek. Kern van de ge dachte was: Simuleer het doen van een waarneming op de bedieningstafel, zodat een „waarneming" ver kregen kan worden door het intikken van een be paald symbool. Op deze wijze kunnen ook reeksen waarnemingen worden verkregen, waarmee men de student van alles kan laten doen: parameterwaarden berekenen, afhankelijkheid van parameterwaarden van de steekproefgrootte nagaan, de centrale limiet stelling ontdekken, verdelingen optellen, eigenschap pen nagaan van bepaalde verdelingen die in het systeem waren ondergebracht, enz. Ook hierbij bleek de betrokkenheid van de student sterk toe te nemen. Ook op allerlei andere terreinen bleek het simuleren, het nabootsen van de werkelijkheid op de computer een grote rol te spelen (b.v. bij allerlei bedrijfsspe- len). De gedachte die hier achter zit is, dat op deze wijze de student in korte tijd en vrij goedkoop veel ervaring kan opdoen. De moeilijkheid is anderzijds, dat het in veel gevallen erg moeilijk is de werkelijk heid te simuleren. Niet aan de specialisten overlaten Dit waren enkele gedachten over een gebied in ster ke ontwikkeling. Hoe moeten wij ons in deze ont wikkeling opstellen? Zijn wij mentaal voorbereid op de integratie, die de computer zal bewerkstelligen? Een passieve houding is onjuist. De ontwikkeling volledig in handen laten van de computerspecialis ten is zeer gevaarlijk. Inspraak van degenen die te maken krijgen met de gevolgen van deze ontwikke ling (en dat zijn wij allen) is noodzaak. De grote kloof tussen de specialisten en de anderen moet wor den overbrugd, vooral door werken in teamverband. Want als dat niet gebeurt, zal hard gewerkt worden aan het hoe en niet aan het waarom. Tenminste zal nodig zijn een kennis van de mogelijk heden van gebruik en misbruik van de computer, zo dat een kritisch volgen van de ontwikkeling moge lijk blijft. Hierin ligt de belangrijkste reden opge sloten voor het geven van onderwijs op dit gebied, en niet in de eerste plaats in het opleiden van de no dige specialisten. Hoe zal onze intentie zijn, en welke zijn onze be weegredenen voor het gebruik van de computer, dat zijn de belangrijke vragen. De investeringen in tijd en geld zijn zo hoog en de mogelijkheden van toe passing zo vele dat we misschien maar 10 of 20% van de mogelijkheden kunnen benutten en dan is een goede keuze wel erg belangrijk. ngt 71 27

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 9