Sociaal-economische aspecten van de ruilverkaveling Inleiding Het zal u niet ontgaan zijn dat in bepaalde kringen hier en daar enige kritische geluiden worden geuit over de ruilverkaveling. Ik weet niet of het u allen bekend is, maar de Wageningse hoogleraar in de landhuishoudkunde, de heer Horring, is één van de mensen die ons zijn kritiek niet onthoudt. Voor het overige is er onlangs een vergadering geweest van de Vereniging voor Staathuishoudkunde waar ook allerlei mensen bezwaren aanvoerden. Deze lopen uiteen van boeren bevoordelen tot niet voldoende doen aan bedrijfsvergroting en dergelijke meer. Anderzijds is er ook nog een andere groep die nogal eens kritisch gestemd is ten opzichte van de ruilver kaveling, dat zijn de natuurbeschermers. Die zeggen die ruilverkavelaars zijn maar cultuurrabauwen die het kleine beetje natuurschoon dat we nog hebben aan het omploegen zijn. Ik wilde dit voorop stellen en vanuit deze stelling eens gaan benaderen hoe men erbij komt, of het nu werkelijk zo is als men stelt. Ik wil dit doen door op mijn manier te benaderen wat ruilverkaveling van daag aan de dag is en wel door die ruilverkaveling samen te vatten in een aantal hoofdpunten. Wat is nu vandaag ruilverkaveling? Wegeninfrastructuur Die ruilverkaveling is, als ik dat moet formuleren, in de eerste plaats het aanpassen en het aanbrengen van een wegeninfrastructuur, met andere woorden het creëren van een ontsluitingspatroon in een be paald gebied. Vroeger sprak men over landbouw- wegen, nu over plattelandswegen. Die terminolo giewijziging is niet voor niets gebeurd. Zij houdt in sterke mate verband met de evolutie die dit deel van de ruilverkaveling heeft doorgemaakt. Als u na gaat dat de breedte van de plattelandswegen uiteenloopt van 2 meter tot 5 meter, dan begrijpt u dat die 5 meter brede weg niet voor de boeren ge maakt behoeft te worden. Die kunnen ook wel op 2 meter uit de voeten. Maar het berust eenvoudig op het feit dat op wegen die wij in het verleden hebben aangelegd verkeerstellingen uitwijzen dat het land- bouwverkeer, zelfs op de smalste landbouwwegen, maar een relatief gering onderdeel van de totale ver keersstroom uitmaakt. Het is dan duidelijk, dat de wegeninfrastructuur praktisch alle doeleinden, die men in het maatschappelijk verkeer kan bedenken, vervult. Dit punt is wel van belang om even vast te houden omdat ik daar straks nog op terug kom ten aanzien van de grond die ervoor gebruikt wordt. Waterhuishoudkundige infrastructuur Ook het tweede punt van de ruilverkaveling is weer een infrastructureel punt, nl. het aanpassen en aan brengen van een waterhuishoudkundige infrastruc tuur. Nu zult u zeggen, dat graven van die water lopen is toch een typisch agrarische zaak, u kunt er toch geen verhaal bij houden dat dat ook nog van belang is voor de rest van de volkshuishouding. Dat zou ik toch wel willen doen, althans pogen te doen. U moet hiervoor uitgaan van het feit dat we, zoals we hier allemaal bij elkaar zitten, met de gehele Nederlandse volkshuishouding per hoofd van de be volking steeds meer water gaan gebruiken per dag. De hoeveelheid water die wij omzetten is fabelach tig gestegen ten opzichte van het verleden, maar ligt G. VAN DER LELY Voordracht gehouden op het Studium Generale van de Technische Hogeschool te Delft op 25 november 1970. SUMMARY Social and economie aspects of land consolidation The author deals with the evolution of the aims of land consolidation. The infra-structure of rural roads and water courses in not only meant for agriculture, but for all interests of society. Use of land for non-agricultural purposes, such as recreation, landscaping and nature reserves are becoming more and more important. Land consolidation improves the infra-structure considerably, but cannot achieve farm enlargement to modern standards. In the preparation and the execution of land consolidation projects, all parties and persons concerned have the opportunity to put forward their ideas and objections. Special attention is paid to the protection of nature. 50 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 12