Vl) De onderwatertechniek van de Mariene Geodesie le jaargang, no 3, maart 1971 G. J. Husti Inleiding Ruim 70% van het aardoppervlak is een moeilijk toegankelijk niemandsland dat door 1500 millioen km3 zout water wordt bedekt. De kennis, die de mens over deze gebieden tot nu toe heeft verworven, is uiterst gering. Miscoski stelt in „Surveying and Mapping" [8] terecht vast: „Man has a better knowledge of the topography of the moon than he has of most of the ocean bottom on his own planet, despite the fact that he must look more and more to the seas for survival." Er zijn slechts enkele feiten bekend: de topografie van de zeebodem is ongeveer gelijksoortig aan de topografie van de continenten, terwijl de langste bergketen en de diepste ravijnen van de wereld on der water liggen. Een ongekende rijkdom aan mine ralen en kostbare stenen ligt hier op ontdekking te wachten, evenals olievelden die vele malen rijker zijn dan die in het Midden Oosten. Een belangrijk feit is ook dat de zee voldoende vis en plankton bevat om de hele wereldbevolking te voeden. Ondanks deze enorme rijkdom werd tot op heden slechts een klein percentage van de zeebodem onderzocht - hoofdzakelijk op de continentale platten - en is er maar ongeveer 5% van in kaart gebracht. In de laatste jaren is echter de belangstelling voor de zeegebieden bij diverse wetenschappen, zoals mijn bouw, geologie, geofysica en biologie, sterk toege nomen. Er kunnen allerlei voorbeelden genoemd worden, waarvan voor ons misschien de meest in drukwekkende de activiteiten van oliemaatschap pijen in het Noordzee-gebied zijn. Deze activiteiten breiden zich steeds uit, men gaat met de onderzoe kingen steeds verder van de kust. Omstreeks 1950 bedroeg de maximale waterdiepte voor olie-explo ratie 20 m, in 1960 45 m, en nu is deze 200 meter. Verwacht wordt dat de verkenning van de oceaan- gebieden in de zeventiger jaren op grote schaal sys tematisch zal worden voortgezet. Daarbij wordt op de geodeten een beroep gedaan om de benodigde informatie over de topografie van de zeebodem te leveren. Er moet een primair trilateratienet tot stand worden gebracht met vaste punten op de zeebodem, dat de grondslag zal vormen voor verdere opme tingen. Hierbij wordt gedacht aan een precisie van enige tientallen meters. Onze gegevens over het gra- vitatieveld van de zeegebieden zijn schaars, gegevens die onmisbaar zijn voor een betere bepaling van de geoïde. Hier mag niet onvermeld blijven, dat de eerste mariene geodeet, Vening Meinesz, reeds in 71 Bewerking van de voordracht die ter gelegenheid van het 5e lustrum van het Landmeetkundig Gezelschap „SNELL1US" werd gehouden op 25 november 1970 te Delft. SUMMARY Underwater technology of Marine Geodesy This paper deals with the underwater technology of Marine Geodesy and is based on recent symposia on Marine Geodesy held in the United States in 1966 (Columbia, Ohio) and 1969 (New Orleans). The principles of the inertial and doppler navigation systems are briefly described. The main subjects are marine control points using acoustic transponders and topographic surveying of the bottom of the sea. ngt 71 41

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 3