nemingen herhalen, de metingen vereffenen, stan daardafwijkingen berekenen en de resultaten toetsen, en dit kan alleen maar geschieden met vaste punten. Bij de akoestische navigatie, die nog in het stadium van ontwikkeling is, worden twee principes toege past: er worden looptijden (sferisch systeem) of looptijdverschillen (hyperbolisch systeem) van ge luidssignalen gemeten. Volgens het principe der looptijdverschillen werken de hydrofoons (fig. 4). Een aantal hydrofoons wordt op verschillende punten op de zeebodem geplaatst. Een akoestisch signaal dat is uitgezonden vanuit een vaartuig wordt door deze hydrofoons opgevan gen en via een kabelverbinding naar één centrale plaats (op het land, platform of boei) geleid, waar de looptijdverschillen worden gemeten, en daaruit de relatieve positie van het vaartuig t.o.v. de hydro foons berekend. Dit systeem is het best geschikt voor plaatsbepaling in een lokaal systeem in ondiepe wateren. Bij het systeem van transponders worden de loop tijden van geluidssignalen gemeten (fig. 4). De trans ponder wordt vanuit het vaartuig m.b.v. een geluids signaal opgeroepen. Dit signaal wordt door de trans ponder ontvangen en vervolgens wordt een signaal teruggezonden naar de transducer (de zend-ontvang- inrichting op het vaartuig), waar de dubbele looptijd wordt gemeten en daaruit de schuine afstand be paald tussen de transponder en de transducer. De relatieve positie van het vaartuig t.o.v. de transpon ders kan berekend worden uit de afstanden tot ten minste drie transponders. Een transponder heeft drie fundamentele onderde len: de voeding, het elektronische gedeelte en het akoestisch element (fig. 5). Hierbij moet de voeding voor een lange tijdperiode de benodigde elektrische stroom leveren. De beste maar de duurste voeding is de toepassing van een mini-kernreactor, die de transponder gedurende 10 a 20 jaren in bedrijf kan houden. Hoe worden de transponders geplaatst? Een trans ponder wordt bij een tevoren vastgestelde positie (bepaald door een van de navigatiesystemen) in het water neergelaten, waarna deze een vrije val maakt tot de bodem, en door zijn eigen gewicht verankerd wordt. De snelheid van dc vrije val, die uiteraard van de vorm en het soortelijk gewicht afhangt, be draagt bij het in fig. 5 afgebeelde type 90 meter/mi nuut. Dit betekent dat b.v. bij 4000 meter waterdiep te de vrije val ongeveer drie kwartier duurt; een tijds duur, waarbij rekening moet worden gehouden met de invloed van de zeestroming. Het systeem van transponders verdient de voorkeur boven het sys teem van hydrofoons, omdat de transponder zelf standig werkt en zonder bezwaar ook in de diepe wateren geplaatst kan worden. Transponders kun nen bovendien in veel grotere gebieden toegepast worden. Bij de door de U.S. Naval Oceanographic Office toe gepaste methode beschikt de scheepsuitrusting over zes kanalen. Bij het uitzenden van een oproepsignaal van 16 kHz worden zes tellers tegelijk gestart. De antwoordsignalen, die afzonderlijk worden geregis treerd bij aankomst op de verschillende tellers, va riëren in frequentie van 9,5-12 kHz ter wille van de identificatie. De nauwkeurigheid van de tijdmeting is 7 msec, die in de gemeten afstand met een nauw keurigheid van 10 meter overeenkomt. Het is zeer goed mogelijk de nauwkeurigheid van de tijdmeting op te voeren b.v. tot 1 msec, maar weinig zinvol zolang de voortplantingssnelheid van het geluid niet nauwkeuriger bepaald kan worden. Voortplanting van geluid in water De voortplantingssnelheid van het geluid is een func tie van temperatuur, druk en zoutgehalte van zee water en bedraagt bij benadering 1500 meter/sec. In tegenstelling tot de atmosfeer, waarin de tempe ratuur en de luchtdruk evenredig met de hoogte af- Sonar-uit rusting aan boord zeeniveau /—transponder vlotter akoustisch element elektronisch, gedeelte voeding \UUlkCIIJ UI lllllll-rvci reactor) Fig. 4. Akoestische navigatiesystemen. 44 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 6