afstand van 20 a 100 meter. Een veel belangrijker winst is hierbij een betere signaal/ruis- verhouding. Onder ruis worden allerlei achtergrondgeluiden ver staan die veroorzaakt worden door wind, watergol ven, scheepsmotoren enz. Het is duidelijk dat de ruis boven een bepaald niveau zeer storend is voor de automatische registratie, waardoor valse metin gen kunnen worden verkregen. Het geluidskanaal heeft een interessante eigenschap ten aanzien van de horizontale geleiding van gelui den. Een explosie in de buurt van het geluidskanaal kan zelfs over duizend kilometer eveneens in de buurt van het geluidskanaal waargenomen worden, hetgeen een methode suggereert om lange afstanden in open zee te meten. De looptijd zou b.v. gemeten kunnen worden met op elkaar afgestemde nauwkeu rige kwartsklokken. punten van een trilateratienet - kan zich binnen de drie transponders opstellen en gedurende de metin gen in deze driehoek blijven manoeuvreren, terwijl de afstanden tot de drie transponders continu wor den geregistreerd. De standaardafwijking van de po sitiebepaling is bij benadering 20 meter. De gemeten afstand vanuit het schip naar andere punten kan op deze wijze worden gereduceerd op een van de trans ponders, die als hoofdpunt fungeert, en vervolgens worden de coördinaten van de punten van het tri lateratienet berekend, hetgeen een bekend probleem is in de geodesie. Volledigheidshalve wordt in fig. 9 een transponder- net ten behoeve van akoestische navigatie getoond. De onderlinge afstand van de transponders wordt beperkt door de reikwijdte van de geluidssignalen, en is 10 km bij een waterdiepte van 2000 meter, en Gebruik van akoestische navigatie Het praktische nut van de akoestische navigatie voor mariene geodesie is in de eerste plaats om vaste punten op de zeebodem te plaatsen, terwijl de navi gatie als zodanig een secundaire zaak is. Eén vast punt wordt door drie transponders gerealiseerd, die met elkaar ongeveer een gelijkzijdige driehoek vor men (fig. 4). In 1968 werd een proef genomen met drie transponders aan de westkust van de Verenigde Staten. Deze transponders werden op een diepte van 2000 meter op de zeebodem neergelaten waarbij de afstand tussen de transponders onderling ca. 3,4 km bedroeg. Deze afstanden werden apart door line crossing bepaald, zoals in fig. 8 voorgesteld wordt. Een schip, dat metingen gaat verrichten - b.v. ten behoeve van elektronische afstandsmeting t.o.v. bron oppervlakte gejukiskanaal schaduw zöne-vf 5000 m-diepte maximale bereik Fig. 7. Voortplanting van geluid in water. CPA TRANSPONDER VAARROUTE Fig. 8. Bepaling relatieve ligging transponder d.m.v. line crossing. 46 ngt 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1971 | | pagina 8